Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pójdą śladem Grecji? Kryzysowe rozmowy w Brukseli

0
Podziel się:

Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zwołał spotkanie ministrów finansów eurozony.

Pójdą śladem Grecji? Kryzysowe rozmowy w Brukseli
(ec.europa.eu)

Wysocy rangą urzędnicy Unii Europejskiej spotkają się dzisiaj, aby omówić nadal trwające problemy z zadłużeniem w strefie euro. Rozmowy w Brukseli zostały zaaranżowane przez przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że przyczyną ich zwołania są obawy o to, że Włochy mogą być kolejną, po Grecji, ofiarą kryzysu - podaje BBC.

Po południu ministrowie finansów krajów strefy euro omawiać będą w Brukseli kolejny pakiet pomocowy dla Grecji oraz warunki udziału w nim banków komercyjnych i innych wierzycieli prywatnych. Ponieważ nie ma porozumienia między krajami, decyzje w tej sprawie przełożono na wrzesień. Ponadto dyskutowany ma być kryzys zadłużenia w innych krajach, w tym w Portugalii.

Rzecznik Van Rompuya zaprzeczył, że posiedzenie w sprawie Włoch (po planowanym spotkaniu ministrów finansów strefy euro) ma charakter kryzysowy. Powiedział natomiast, że spotkanie, na którym będą obecni m.in. szef ministrów finansów strefy euro, Jean-Claude Juncker, prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i komisarz ds. Gospodarki UE Olli Rehn ma doprowadzić do _ koordynacji stanowisk tak jak robiliśmy to w przeszłości _.

Zaniepokojenie unijnych urzędników sytuacją Włoch jest rezultatem spadków indeksów włoskich akcji pod koniec ubiegłego tygodnia. Największy bank Włoch, UniCredit SpA, stracił 7,9 proc., a główny włoski indeksem akcji spadł o 3,5 proc. Dużą wyprzedaż aktywów włoskie media ochrzciły mianem _ czarnego piątku. _ Na domiar złego inwestorzy są coraz mniej chętnych do zakupu włoskich obligacji. W rezultacie rentowność obligacji włoskich osiągnęła poziom 5,28 proc., co zdaniem analityków jest blisko poziomów, które mogą wywierać presję na finanse publiczne we Włoszech.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t129092.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gomulka;pomoc;dla;grekow;musi;byc;warunkowa;sa;niewiarygodni,123,0,860539.html) Gomułka: Pomoc dla Greków musi być warunkowa. Są niewiarygodni
Minister finansów Jacek Rostowski, który przyjechał do Brukseli na spotkanie z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem, potwierdził natomiast, że nie weźmie udziału w popołudniowym posiedzeniu eurogrupy, mimo zaproszenia jej przewodniczącego Jean-Claude'a Junckera. Obiekcje w tej sprawie mają m.in. Francuzi.

Zdaniem Rostowskiego ważne jest jak najszybsze podjęcie decyzji w sprawie drugiego pakietu pomocowego dla Grecji.

- _ Jeśli chodzi o program grecki, to jest jasne, że potrzebujemy jak najszybciej mieć jasność co do ostatecznej struktury programu. Przeciąganie decyzji nie jest korzystne i wszyscy będą pracowali, także polska prezydencja, aby osiągnąć jasność zasad nowego programu jak najszybciej _ - zapowiedział Rostowski. Uważa on jednak, że nie ma podstaw do obaw, iż grecki kryzys _ rozleje się _ na inne kraje, w tym Włochy, których sytuacja fiskalna jest stabilna.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t112720.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/grecja;dostanie;kolejne;3;2;mld;euro;pomocy,54,0,869942.html) Grecja dostanie kolejne 3,2 mld euro pomocy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, którym od niedawna kieruje Christine Lagarde, zdecydował o przekazaniu kolejnej transzy pakietu ratunkowego dla Grecji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t127677.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rybinski;agencje;ratingowe;sa;malo;uzyteczne,116,0,869748.html) Rybiński: Agencje ratingowe są mało użyteczne Czasem nawet bezużyteczne. Inwestorzy powinni mniej polegać na ratingach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t110877.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/van;rompuy;chce;od;slowakow;euro;dla;grecji,93,0,867677.html) Van Rompuy chce od Słowaków euro dla Grecji Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zaapelował dziś do Słowacji o wsparcie unijnej waluty poprzez pomoc Grecji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)