Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pojutrze Niemcy ratyfikują Traktat Lizboński

0
Podziel się:

Prezydent Horst Koehler podpisał ustawy kompetencyjne. W piątek złoży podpis pod Traktatem.

Pojutrze Niemcy ratyfikują Traktat Lizboński
(PAP/EPA)

Prezydent Niemiec Horst Koehler podpisał ustawy kompetencyjne konieczne do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Biuro prezydenta poinformowało, że Horst Koehler podpisał ustawy okołotraktatowe, nadające niemieckiemu parlamentowi większe uprawnienia w polityce europejskiej. Ta decyzja otwiera drogę do ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, choć formalnie nie kończy jeszcze tego procesu.

Wcześniej trybunał w Karlsruhe rozpatrywał cztery skargi przeciwko traktatowi. W czerwcu uznał, że jest on zgodny z niemiecką konstytucją, ale nakazał wzmocnienie roli obu izb parlamentu - Bundestagu i Bundesratu.
Dopiero, gdy w piątek ustawy kompetencyjne zostaną opublikowane w dzienniku ustaw, prezydent złoży podpis pod Traktatem Lizbońskim. Tym samym ratyfikacja traktatu przez Niemcy zostanie zakończona.

Prezydent Koehler rozwiał swoją decyzją wątpliwości niektórych obserwatorów, czy nie poczeka na ewentualne złożenie kolejnych skarg w Trybunale Konstytucyjnym i rozpatrzenie ich przez sędziów.

Sygnały o możliwym zaskarżeniu ustaw okołotraktatowych pojawiły się po przyjęciu ich przez parlament w połowie września. To opóźniłoby ratyfikację Traktatu Lizbońskiego w Niemczech o kilka miesięcy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)