Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pokojowa Nagroda Nobla da czwórki Polaków

0
Podziel się:

Dziś wytypowano czwartą osobę, która będzie reprezentować Polskę przy wręczeniu nagrody Unii Europejskiej w Oslo.

Pokojowa Nagroda Nobla da czwórki Polaków

21-letnia Ilona Zielkowska została jedną z czworga laureatów konkursu UE dla dzieci i młodzieży poświęconego pokojowi - ogłosiła KE. W nagrodę cała czwórka pojedzie na ceremonię wręczenia Unii Europejskiej Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo.

W konkursie organizowanym przez unijne instytucje i Europejskie Forum Młodych wzięło udział 5,4 tys. osób z 33 państw. Uczestnicy nadsyłali prace zarówno rysunkowe jak i pisemne odpowiadając na pytanie: _ Pokój, Europa, Przyszłość: co znaczy da ciebie pokój w Europie? _. Jury kierował znany autor komiksów Jean Van Hamme.

Polka zwyciężyła w kategorii wiekowej 18-24 lata, w której startowało najwięcej uczestników: 2,3 tys. Ilona Zielkowska ma 21 lat i studiuje nauki polityczne ze specjalizacją w stosunkach międzynarodowych na Uniwersytecie Gdańskim. W wolnym czasie, jak podaje KE w komunikacie prasowym, uczy się tańców folklorystycznych i gra w anglojęzycznym teatrze.

Ponadto laureatami konkursu zostali: 12-letnia Ana Fanlo Vicente z Hiszpanii oraz 16-letnia Elena Nicoletta Garbujo z Włoch. Czwartym laureatem jest Maltańczyk, 23-letni Larkin Zahra. Został wybrany w głosowania na Facebooku spośród 16 dodatkowo zakwalifikowanych uczestników konkursu w kategorii 18-24 lata.

Czterej zwycięzcy będą towarzyszyć przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej w oficjalnej unijnej delegacji odbierającej Nagrodę Nobla 10 grudnia w norweskiej stolicy.

Norweski Komitet Noblowski ogłosił 12 października, że laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska, która od 60 lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie.

Nagroda ok. 8 mln koron szwedzkich, czyli ponad 900 tys. euro ma zostać przeznacza na programy mające na celu wsparcie dzieci będących ofiarami wojen.

Czytaj więcej w Money.pl
Nobel dla Unii jest niezgodny z prawem? Fundacja jest odpowiedzialna za wypłatę nagrody pieniężnej, wynoszącej w tym roku 8 mln koron szwedzkich (ok. 931 tys. euro).
Tusk odbierze Nobla? "Jakoś się nie wyrywam" Jeśli szefowie rządów 27 państw UE, zdecydują, iż wszyscy będą odbierać Pokojową Nagrodę Nobla w Oslo, to pojawi się tam też polski premier.
Skandal w komitecie noblowskim? Ostry spór o tegorocznego literackiego Nobla dla Chińczyka Mo Yana wybuchł między szwedzkimi mediami a jurorami, przyznającymi tę prestiżową nagrodę. Media sugerują wręcz zainteresowanie finansowe jednego z jurorów uhonorowaniem właśnie tego pisarza.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)