Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polak aresztowany w Czechach za dopalacze

0
Podziel się

Policjanci z Ołomuńca postawili 25-letniemu polskiemu przedsiębiorcy zarzut popularyzowania środków psychoaktywnych. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Polak aresztowany w Czechach za dopalacze
(podfoto/iStockphoto)
bEizJpRx

Do pięciu lat więzienia grozi zatrzymanemu w Czechach polskiemu przedsiębiorcy, który do niedawna prowadził w Republice Czeskiej sieć sklepów Amsterdam shop oferującą dopalacze - poinformowała policja w Ołomuńcu.

Policjanci z Ołomuńca postawili 25-letniemu mężczyźnie zarzut popularyzowania środków psychoaktywnych. Zatrzymali go we wtorek, a w czwartek sędzia wydał nakaz pozostawienia go w areszcie.

- _ Jest obywatelem Polski, grozi mu wysoki wyrok, istnieje więc prawdopodobieństwo szukania kontaktów ze świadkami. Mamy także uzasadnione obawy, że nadal prowadziłby swoją działalność _ - oświadczył przedstawiciel ołomunieckiej komendy policji Jirzi Musil.

bEizJpRz

Policjanci zabezpieczyli na kontach aresztowanego zyski ze sprzedaży internetowej sięgające około 150 tys. koron (około 24,5 tys. złotych), a także znaleźli równowartość około 165 tys. zł w różnych walutach w siedzibie spółki w Ostrawie.

Polak stawił się na wezwanie policji w komendzie, będąc pewnym, że funkcjonariusze nie mają powodów do jego zatrzymania. W czasie przesłuchania nie udzielał odpowiedzi, zasłaniając się tajemnicą handlową.

- _ Sądził, że nic na niego nie mamy, ponieważ wyczyścił swoje sklepy _ - poinformował ołomuniecki komisarz Jirzi Kubak. Policja tymczasem od lutego prowadziła przeciw niemu dochodzenie.

W ubiegły piątek w Republice Czeskiej wszedł w życie zakaz sprzedaży dopalaczy.Znowelizowana ustawa o substancjach uzależniających zabrania dystrybucji 33 substancji syntetycznych mających działanie podobne do narkotyków naturalnych.

bEizJpRF

[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t114682.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/grozna;substancja;zakazana;w;ue,221,0,728029.html) Groźna substancja zakazana w UE
Jednak w przypadku polskiego właściciela sieci Amsterdam shop aresztowanie nie miało nic wspólnego z tym zakazem. Działania przeciw Polakowi policja w Ołomuńcu przygotowywała już wcześniej, gdyż zajmował się sprzedażą substancji uzależniających pod nazwą _ przedmiotów kolekcjonerskich _. Dlatego też zdecydowała się go ścigać za propagowanie uzależnień od substancji psychoaktywnych.

- _ Cała sprawa nie była prowadzona jako postępowanie karne dotyczące nielegalnego wyrobu czy też innego obchodzenia się z substancjami odurzającymi lub truciznami, ale popularyzacji toksykomanii. Nie czekaliśmy na nowelizację prawa _ - dodał Musil. Policjantom wystarczyło wykazać, że sprzedawane dopalacze powodowały efekty podobne do narkotyków. Policji pomogli lekarze z wydziału medycyny sądowej szpitala akademickiego w Ołomuńcu.

Czeski parlament zajął się zakazem sprzedaży dopalaczy w trybie przyspieszonym ze względu na coraz większy zasięg dystrybucji tych środków w Czechach, dokąd trafiły po zdelegalizowaniu ich w Polsce jesienią zeszłego roku.

Wiele firm sprzedających dopalacze w Czechach, także online, miało polskich właścicieli. Również klienci tych sklepów często przybywali z Polski. Sklepy oferujące te substancje najpierw pojawiły się na czesko-polskim pograniczu, a potem zaczęły powstawać w całych Czechach.

bEizJpRG
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/107/t74859.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/smierc;po;dopalaczach;sledztwo;umorzone,30,0,733982.html) Śmierć po dopalaczach. Śledztwo umorzone Poznańska prokuratura tłumaczy, że w momencie zgonu handel nie był zakazany.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t112342.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/za;dopalacze;nawet;milion;zlotych;kary,193,0,723905.html) Za dopalacze nawet milion złotych kary Student rozdający je na imprezie może zapłacić 20 tysięcy złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t77911.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kolejny;blad;w;ustawie;antydopalaczowej,239,0,734447.html) Kolejny błąd w ustawie antydopalaczowej Internetowe sklepy z dopalaczami są poza zasięgiem policji i inspekcji sanitarnej.
bEizJpSa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)