Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polak chciał wyłudzić od Czecha 10 mln koron

0
Podziel się:

Czeski sąd podtrzymał karę trzech lat więzienia w zawieszeniu dla polskiego lobbysty za próbę wyłudzenia 10 mln koron (1,6 mln zł).

Polak chciał wyłudzić od Czecha 10 mln koron
(Mikdam/Dreamstime)

Czeski sąd wyższej instancji podtrzymał karę trzech lat więzienia w zawieszeniu dla polskiego lobbysty Jacka Spyry za próbę wyłudzenia 10 mln koron (1,6 mln zł) od przedsiębiorcy z Czech Andreja Babisza.

Według Babisza, w 2007 roku Spyra zawiadomił go, że w Polsce ciążą na nim zarzuty korupcji, związane z prywatyzacją czeskiego koncernu petrochemicznego Unipetrol. Zażądał 10 mln koron w zamian za doprowadzenie do rezygnacji przez polską prokuraturę z wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Babisz o propozycji Polaka powiadomił policję, która już od pewnego czasu interesowała się lobbystą. Do zatrzymania doszło w siedzibie należącego do Babisza przedsiębiorstwa Agrofert, gdzie Spyra miał odebrać pierwszą transzę żądanej kwoty.

W czasie pierwszego procesu w styczniu polski lobbysta zeznał, że spotykał się z Babiszem, ponieważ na początku 2007 roku porozumieli się w sprawie współpracy. Twierdził, że w czasie podróży do Polski naprawdę otrzymał informacje o postępowaniu karnym przeciw przedsiębiorcy z Czech, a pieniądze, których zażądał, nie były przeznaczone dla niego samego.

Polska ostatecznie nie wszczęła żadnego postępowania przeciw Babiszowi. Spyra, nawet gdyby prokuratura sprawą się zajęła, nie miałby możliwości wpłynięcia na jej działania.

Okoliczności prywatyzacji Unipetrolu badały zarówno służby polskie, jak i czeskie. Pakiet większościowy w czeskim koncernie przejął PKN Orlen

. Według mediów, w obu krajach musiał jednak dla wygrania przetargu prywatyzacyjnego zawrzeć niekorzystne umowy z Agrofertem, a spółce Babisza przekazano po zaniżonych cenach udziały w najbardziej rentownych zakładach.

Zarzuty w sprawie korupcyjnej przy prywatyzacji koncernu postawiono dotychczas tylko byłemu szefowi gabinetu ówczesnego premiera Stanislava Grossa, Zdeńkowi Doleżelowi, który - według akt sprawy - miał zgodzić się na przyjęcie milionowej łapówki.

Przeciw Spyrze toczyła się także w Czechach sprawa o oszustwo bankowe. Sąd w Pradze w ubiegłym roku oczyścił go z tego zarzutu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t34727.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/unipetrol;przygotowuje;plan;kryzysowy,69,0,418629.html) Unipetrol przygotowuje plan kryzysowy Czeska spółka naftowa Unipetrol AS przygotowuje "plan kryzysowy": jak ograniczyć wpływ globalnego kryzysu gospodarczego na wyniki firmy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t25673.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/unipetrol;odklada;buyback,70,0,424774.html) Unipetrol odkłada buyback Czeska rafineria Unipetrol należąca do grupy PKN Orlen odkłada buyback, by zabezpieczyć gotówkę i zwiększyć szanse na wypłatę dywidendy w tym roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)