Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska nie chce zmian w Schengen

0
Podziel się:

Według ministra Mikołaja Dowgielewicza celem rządu na unijnym szczycie było podtrzymanie prawa do swobody przemieszczania się i wykonywania pracy w innym kraju UE.

Polska nie chce zmian w Schengen
(kprm.gov.pl)

Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz powiedział, że celem Polski na unijnym szczycie było m.in. podtrzymanie prawa do swobody przemieszczania się i wykonywania pracy w innym kraju UE - nawet w razie krótkotrwałego przywrócenia kontroli granicznych.

Przywódcy państw i rządów na ostatnim szczycie UE w Brukseli (23-24 czerwiec) potwierdzili reformę Schengen. Wezwali Komisję Europejską, by do jesieni przygotowała mechanizm przywracania kontroli na granicach wewnątrz Schengen - ale tylko w krytycznych sytuacjach, kiedy _ część granicy zewnętrznej znajdzie się pod niespodziewaną i dużą presją migracyjną _, lub jeśli jakiś kraj nie wywiązuje się z obowiązku kontrolowania zewnętrznej granicy Schengen ( tzw. klauzula bezpieczeństwa).

To odpowiedź na zwiększony napływ imigrantów z Afryki Północnej do państw UE, leżących nad Morzem Śródziemnym, a zwłaszcza na francusko-włoski spór z wiosny o 25 tys. imigrantów z Tunezji. Wiele krajów, w tym Polska, jest bowiem niechętnych takim zmianom, które podważyłyby istotę Schengen jako podstawowej wolności UE i naraziły na szwank zasadę swobodnego przepływu osób.

_ - Celem Polski na szczycie w sprawie Schengen było to, aby jak najbardziej restrykcyjnie podejść do ewentualnych nowych mechanizmów ograniczających swobody obywateli. W związku z tym staraliśmy się o to, aby jak najbardziej szczegółowo i dokładnie określić w jakich warunkach może być wdrożona klauzula bezpieczeństwa - czyli ta, która pozwoli w ekstremalnych przypadkach przywracać kontrole graniczne na krótki okres czasu _ - powiedział w niedzielę Dowgielewicz.

Jak dodał, Polsce zależało też na tym, aby decyzje w tej sprawie zapadały w sposób jak najbardziej wspólnotowy, co - jak zauważył - udało się osiągnąć.

_ - Polskiej stronie chodziło też o to, aby klauzula bezpieczeństwa nie mogła być przywoływana w sytuacji, kiedy np. 20 tys. Polaków przyjedzie do jakiegoś kraju na rynek pracy, czyli żeby nie wiązano klauzuli bezpieczeństwa ze swobodą traktatową przemieszczania się i wykonywania pracy w innym kraju członkowskim UE _ - mówił minister.

Jak wyjaśnił, dlatego Polska zgłosiła poprawkę, według której _ klazula bezpieczeństwa nie może powodować uszczerbku, co do traktatowej swobody przemieszczania się w Unii Europejskiej _.

Dowgielewicz przypomniał, że ta poprawka została poparta przez Komisję Europejską. _ - Nasza poprawka zmierzała do tego, żeby nie można było przywracać kontroli na granicach państw unijnych w związku z wykonywaniem pracy w innym kraju członkowskim UE _ - zaznaczył.

Premier Donald Tusk w piątek na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu powiedział, że _ Polsce udało się wytłumaczyć, aby szukać mechanizmów, które nie spowodują uszczerbku dla swobody przemieszczania się obywateli UE _. Dopytany przez dziennikarzy, czy taki zapis nie ma wydźwięku rasistowskiego, Tusk wyraził zdziwienie i odparł: _ Obywatele i rezydenci, którzy korzystają z uprawnień wynikających z Schengen, mają różny kolor skóry _.

_ - A czy na wewnętrznych granicach Unii służby jakiegoś państwa będą zachowywały się mniej lub bardziej poprawnie politycznie - na to wpływu nie mamy _ - podkreślił szef rządu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t142980.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecy;chca;sie;ratowac;na;razie;maja;plan,235,0,860139.html) Grecy chcą się ratować. Na razie mają plan Wzrost podatków, redukcja liczby etatów, zaostrzenie kryteriów przyznawania zasiłków to tylko niektóre założenia pakietu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t75322.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/lagarde;nie;bede;poblazliwa;dla;europy,217,0,860121.html) Lagarde: Nie będę pobłażliwa dla Europy Kandydatka na stanowisko szefa Funduszu obiecała też, że załagodzi szkody powstałe po odejściu Strauss-Kahna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t148483.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/wloch;na;czele;najwazniejszej;instytucji;w;eurolandzie,237,0,860141.html) Włoch na czele najważniejszej instytucji w eurolandzie Na szczycie w Brukseli oficjalnie zatwierdzono kandydaturę Maria Draghiego na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)