Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ue
27.12.2011 08:09

Polska prezydencja w Unii w cieniu kryzysu

Kryzys nie ułatwiał nam działania - zgodnie podkreślają eksperci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Dobiega końca pierwsze przewodnictwo Polski w Unii Europejskiej. Od stycznia pracami Wspólnoty będzie kierować Dania. Półroczną prezydencję dobrze oceniają urzędnicy, dyplomaci i politycy w Brukseli.

Bartłomiej Nowak z Centrum Stosunków Międzynarodowych uważa, że polskie przewodnictwo w UE było sprawne administracyjnie, ale sprawowane w warunkach polizbońskich, czyli ograniczonej roli prezydencji. Dodatkowo Polska nie jest członkiem unii walutowej. Zdaniem Bartłomieja Nowaka kryzys nie ułatwiał nam kierowania pracami Unii.

- _ To zasadniczo przysłoniło wszelkie inne osiągnięcia prezydencji. Niestety. Ja bym ocenił bardzo pozytywnie, ale musimy zawsze brać pod uwagę szerszy kontekst. Pewnej liczby priorytetów w polityce zagranicznej nie udało się zrealizować _ - mówi Nowak.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BARTŁOMIEJA NOWAKA:

(Źródło: IAR)

Zdaniem eksperta, Polska zostanie zapamiętana jako kraj proeuropejski. - _ Dobrze się stało, że Polska zaprezentowała się, jako proeuropejska, ale czy coś z tego wyniknie - nie wiem. Dla mnie taką miarą tej prezydencji było to, że Marcin Szulc, czyli jednak polityk opozycyjny, powiedział, że to była najlepsza prezydencja od kiedy był w Parlamencie Europejskim _ - mówi Nowak.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BARTŁOMIEJA NOWAKA:

(Źródło: IAR)

Polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, choć przypadło na trudne czasy kryzysu w strefie euro, było skuteczne - uważa doktor Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych. Zdaniem ekspert, największymi osiągnięciami kończącej się prezydencji było powołanie Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji i przyjęcie tak zwanego sześciopaku, czyli zbioru zasad regulujących działanie gospodarcze Unii.

- _ To ma zapobiec przyszłym kryzysom. To jest niesamowicie ważne i tu wszyscy podkreślają rolę polskiej prezydencji. Poza tym udało nam się doprowadzić do utworzenia Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji, to był czysto polski pomysł, polska inicjatywa i w ciągu niespełna roku, co jest ewenementem na skalę Unii Europejskiej, udało nam się doprowadzić do zgody w Całej Unii _ - mówi Agnieszka Łada.

Więcej na temat prezydencji Polski w UE w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t130660.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/blaszczak;ostro;o;polskiej;prezydencji;w;ue,195,0,990147.html) Ostro o prezydencji. "Niewątpliwie porażka" Nie zrealizowano priorytetów, jakie były stawiane - powiedział szef klubu PiS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t90818.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pjn;krytykuje;poczatek;polskiej;prezydencji,139,0,900747.html) "Polska zmarnowała dwa ważne miesiące" Zdaniem Marka Migalskiego rząd wykorzystuje prezydencję w Unii Europejskiej jedynie do gry wyborczej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t140023.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/buzek;oczekiwania;wobec;nas;sa;duze,19,0,864019.html) Buzek: Oczekiwania wobec nas są duże Polska jest już u sterów Unii Europejskiej. Premier Donald Tusk przejmie przewodnictwo od premiera Węgier. Parlament zbierze się na specjalnym posiedzeniu.
Tagi: ue, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz