Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
strefa euro
05.05.2012 21:53

Polska w strefie euro. "Tak, ale gdy odrobią zadanie domowe"

Minister finansów w CNN komentuje sytuację Eurolandu. Zobacz, co powiedział.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Minister Finansów w wywiadzie dla telewizji CNN zapewniał, że polska gospodarka ma się dobrze, ale z decyzją o wstąpieniu do Eurolandu jeszcze poczeka.

- _ Chemy dołaczyć _- mówił Jacek Rostowski w CNN - _ Myślę jednak, że czujemy, że jeszcze wiele trzeba zrobić, a strefa euro ma dużo zadań domowych do odrobienia. _ Dodał, że fundusz ratunkowy strefy euro (tzw. firewall) to za mało.

Rostowski powiedział, że strefa euro musi zostać naprawiona. _ - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni . Myślimy, że to już połowa drogi, ale ciągle nie do końca wyszliśmy z lasu _- obrazowo wyjaśniał minister.

Jacek Rostowski stwierdził, że na razie nie jest bezpiecznie wchodzić do eurozony, a kroki podjęte dla jej ratowania nie są wystarczające. Dodał, że Polska jest obecnie najszybciej rosnącą gospodarką w Unii. Przytoczył dane: między 2008 a 2011 rokiem Polska osiągnęła łącznie (suma wzrostu z tych lat) prawie 16 proc. wzrostu PKB, czyli dwa razy więcej niż druga Słowacja.

Zobacz, co powiedział Rostowski w CNN:

Dług publiczny strefy euro w zeszłym roku było na najwyższym poziomie od czasu wprowadzenia wspólnej unijnej waluty, czyli od 1999 roku. Dług publiczny 17 państw eurostrefy wzrósł do rekordowego poziomu 87,2 procent PKB.- wynika z danych ujawnionych dziś przez Brukselę.
Niechlubnym rekordzistą strefy euro jest Grecja, której dług wyniósł w zeszłym roku 165,3 procent PKB. Najmniej zadłużona jest Estonia - dług publiczny wyniósł tam jedynie 6 procent PKB.

Czytaj więcej w Money.pl
Rostowski znów groźnie: To mogą być małe piwa Minister finansów mówi, że _ przeżywamy w tej chwili dramatyczne momenty _.
Rostowski chce stabilnej eurozony Minister finansów podtrzymał deklarację, że Polska będzie uczestniczyć w pomocy dla Grecji.
Grecki polityk grozi wyjściem ze strefy euro _ Albo pozostaniemy w euro, albo wejdziemy na drogę przygód, która przywiedzie nasz kraj do bankructwa _.
Hiszpania drugą Irlandią. Oto niepokojące podobieństwa Money.pl porównał wskaźniki gospodarcze obu państw. Wnioski są zaskakujące.
Rostowski: Leszku, ściągnij licznik długu _ Licznik nie ma już sensu _- napisał minister finansów w liście otwartym do Leszka Balcerowicza.
Tagi: strefa euro, jacek rostowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz