Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polski deficyt nie taki zły na tle Europy

0
Podziel się:

Długi w Europie biją rekordy, a Polska jest w grupie jedenastu państw, które nie przekraczają dopuszczalnego limitu w wysokości 60 procent PKB.

Polski deficyt nie taki zły na tle Europy
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

W Sejmie dziś debata na temat rosnącego długu publicznego i rządowych planów zawieszenia progu ostrożnościowego. Chodzi o obowiązujący obecnie próg w wysokości 50 procent PKB, który nie pozwala na dalsze zadłużanie i zwiększanie deficytu. A jak Polska wypada na tle pozostałych krajów Unii?

Okazuje się, że nie jest aż tak źle. Z danych Eurostatu z pierwszego kwartału tego roku wynika, że dług w naszym kraju wyniósł 57,3 procent PKB. Długi w Europie biją rekordy, a Polska jest w grupie jedenastu państw, które nie przekraczają dopuszczalnego limitu w wysokości 60 procent PKB.

To próg zapisany w unijnych przepisach, jednak tylko kraje strefy euro są karane sankcjami za jego przekroczenie. Najbardziej zadłużony jest euroland. Aż 12 państw z 17 przekracza dopuszczalny limit. Na niechlubnym, pierwszym miejscu jest Grecja z długiem wynoszącym ponad 160 procent PKB, następnie są Włochy, Portugalia, Irlandia i Belgia - w tych czterech krajach dług przekracza 100 procent.

Najlepiej pod tym względem jest w Estonii, której zadłużenie wynosi zaledwie 10 procent PKB. Bardzo dobrze wypadają też Bułgaria i Luksemburg. Średnia unijna długu publicznego to prawie 86 procent. W eurolandzie przekroczył on 92 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Jacek Rostowski do dymisji ? Tego chce Miller Zdaniem Leszka Millera minister finansów powinien ponieść odpowiedzialność za swoje błędy.
Deficyt na poziomie 3 proc. PKB? Polska ma dwa lata Minister Rostowski powinien być zadowolony z dzisiejszych ustaleń w Luksemburgu.
Brakuje 13 mld złotych. Rząd obetnie pieniądze na drogi, w nas uderzy mandatami Do kasy państwa wpływa mniej podatków i opłat. W błyskawicznym tempie rośnie deficyt budżetowy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)