Notowania

polski eksport
29.07.2014 18:18

Polski eksport ucierpi?

- Rosja może uderzyć retorsjami w te kraje, w które będzie najłatwiej uderzyć. To znaczy w Ukrainę i Polskę - uważa główny analityk firmy Xelion Piotr Kuczyński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Unijne sankcje sektorowe wobec Rosji mogą oznaczać dla Polski ograniczenie eksportu do tego kraju - mówi główny analityk firmy Xelion Piotr Kuczyński. Nasz eksport do Rosji to ok. 10-11 mld dol. rocznie.

Jak podkreślił Kuczyński, z prognoz Komisji Europejskiej wynika, że uzgodnione przez kraje UE sankcje sektorowe wobec Rosji mogą przyczynić się do spadku PKB w tym kraju o 1,5 pkt proc. w tym roku, a w przyszłym o 4,8 pkt proc. Dla UE to spadek PKB o 0,3 pkt proc. w 2014 r. i o 0,4 pkt proc. w 2015 r.

Główny analityk firmy Xelion zgodził się z tymi prognozami, pod warunkiem, że rosyjskie retorsje nie będą asymetryczne i sytuacja na linii Rosja - Ukraina - Unia Europejska - Stany Zjednoczone nie rozwinie się w sposób nieprzewidywalny.

Pytany, co te sankcje oznaczają dla Polski, odparł: _ - Nasz kraj nie eksportuje do Rosji ani broni, ani energetycznych technologii, ani też nie jest źródłem kapitału dla rosyjskich banków. Teoretycznie nas to nie dotyczy. W praktyce jednak Rosja może uderzyć retorsjami w te kraje, w które będzie najłatwiej uderzyć. To znaczy w Ukrainę i Polskę _.

Przypomniał, że nasz eksport do Rosji to ok. 10-11 mld dol. rocznie, czyli blisko 2 proc. polskiego PKB. _ - Od władz rosyjskich zależy, jak mocno ten eksport zostanie ograniczony, np. w sektorze chemii czy przemysłu elektromaszynowego. Już teraz widzimy pierwsze ograniczenia w imporcie żywności _ - zaznaczył.

Czytaj więcej w Money.pl
Odpowiedź Rosji? Zakaże eksportu naszej... _ - W czasie kontroli produktów pochodzących z Polski odkryto wciornastka zachodniego _- poinformowała służba nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego.
Unia podjęła decyzję - uderzy w rosyjską gospodarkę W sprawie sankcji dla Moskwy porozumieli się ambasadorowie 28 krajów na spotkaniu w Brukseli. Wcześniej Władimir Putin mówił, że nie boi się restrykcji. Rosyjscy analitycy byli innego zdania. - _ W ciągu godziny znajdziemy się w średniowieczu _ - tłumaczyli.
Unijne sankcje dla Rosji. Są wstępne ustalenia Kraje Unii Europejskiej wstępnie uzgodniły rozszerzenie listy objętych karami wizowymi i finansowymi o kolejne osoby, w tym ludzi z bliskiego otoczenia Władimira Putina.
Tagi: polski eksport, sankcje dla rosji, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz