Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
17.08.2015 20:57

Pomoc dla Grecji. Schaeuble apeluje do Bundestagu

- Uważam, że po rozważeniu wszystkich punktów widzenia jest to właściwa decyzja - podkreślił.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Parlament Niemiec powinien zagłosować w środę za trzecim programem ratunkowym dla Grecji - zaapelował minister finansów Wolfgang Schaeuble w poniedziałek. - Uważam, że po rozważeniu wszystkich punktów widzenia jest to właściwa decyzja - podkreślił.

- Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć - także dlatego, że sam nie podejmowałem tej decyzji z lekkim sercem - że właściwym rozwiązaniem jest zagłosowanie za (pakietem ratunkowym) - powiedział Schaeuble w wywiadzie dla telewizji publicznej ZDF, który w całości zostanie wyemitowany w poniedziałek wieczorem.

W środę Bundestag zbierze się na specjalnej sesji, by zdecydować o nowym pakiecie pomocy dla Grecji.

Obecne warunki pożyczania pieniędzy Grekom Schaeuble ocenił jako "bardzo hojne". Jego zdaniem wciąż jeszcze możliwe jest podjęcie działań, które uspokoiłyby jednego z greckich wierzycieli, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, co do spłacalności greckiego zadłużenia i zapewniłyby zaangażowanie Funduszu w pomoc dla zadłużonych Aten.

Kryteria przyjmowane przez MFW przy ocenianiu, czy dłużnik jest w stanie spłacać swe należności, nie są bezdyskusyjne - przyznał Schaeuble, wskazując, że Japonia ma o wiele wyższe zadłużenie niż Grecja. Wyraził jednak przekonanie, że "uda się dojść do wspólnego stanowiska oraz że MFW, którego rola jest naszym zdaniem nie do zastąpienia, weźmie udział w tym programie" - powiedział niemiecki minister.

Szefowa MFW Christiane Lagarde powiedziała w weekend ministrom finansów państw strefy euro, że nie może podjąć w tej kwestii zobowiązania, dopóki Rada Gubernatorów Funduszu nie dokona jesienią przeglądu sytuacji w Grecji. Ponownie wezwała też do znacznego zmniejszenia ciężaru greckiego zadłużenia; Berlin był dotąd przeciwny spisaniu części greckiego długu.

Schaeuble podkreślił w wywiadzie dla ZDF, że możliwe jest wprowadzenie ułatwień dla Grecji w spłacaniu zadłużenia. Przyjmowane dotychczas 32,5 roku jako okres spłaty długu to nie "absolutna górna granica", choć "już 100 lat nie byłoby zbyt wiarygodne" - powiedział minister finansów.

Na pytanie, czy tzw. Grexit (wyjście Grecji ze strefy euro) nie jest już brany pod uwagę, Schaeuble odparł, że to zależy od samej Grecji. Kraj ten czekają trudne działania dostosowawcze - przypomniał. Jak dodał, w przyszłości nie można wykluczyć kolejnego, czwartego programu ratunkowego dla Grecji.

Ministrowie finansów państw strefy euro zaakceptowali w piątek trzeci program pomocy dla Grecji. Trzyletni pakiet będzie wart do 86 mld euro. W niektórych państwach eurolandu, w tym Niemczech, do ratyfikacji potrzebna jest zgoda parlamentu.

W Niemczech zaaprobowanie pakietu wydaje się przesądzone, ponieważ oczekuje się, że poprą go socjaldemokraci i Zieloni. Głosowanie może jednak ujawnić podziały w szeregach chadecji; w lipcu 60 chadeckich deputowanych zagłosowało przeciwko negocjowaniu z Grecją nowego pakietu pomocy, a pięciu wstrzymało się od głosu - przypomina Reuters.

Tagi: niemcy, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz