Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w strefie euro
26.04.2012 11:29

Pomoc dla banków. Te kraje UE są przeciwko

Europejski Mechanizm Stabilizacyjny, mógłby udzielać kredytów bankom, mającym problemy, ale zdolnym do przetrwania kryzysu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Europejski Bank Centralny i grupa krajów strefy euro szukają możliwości wsparcia zagrożonych plajtą banków. Miałyby one pochodzić ze środków stałego funduszu ratunkowego dla eurolandu EMS - pisze dziś niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _. Berlin sprzeciwia się tym planom.

Według _ SZ _ grupa robocza, złożona z państw eurolandu ma rozważyć w ciągu najbliższych dwóch tygodni, jak Europejski Mechanizm Stabilizacyjny, który zacznie funkcjonować w lipcu, mógłby udzielać bezpośrednich kredytów bankom, mającym problemy, ale zdolnym do przetrwania kryzysu.

Powodem tej inicjatywy jest kryzys w Hiszpanii, gdzie wiele banków potrzebuje pilnie środków finansowych, aby móc udzielać kredytów firmom, rząd zaś jest zobowiązany do wdrożenia drastycznych oszczędności budżetowych - pisze dziennik, powołując się na nieoficjalne informacje.

Wskazuje, że Niemcy, które ponoszą największy ciężar ratowania wspólnej waluty, kategorycznie odrzucają propozycje wspierania banków środkami EMS. Już w miniony weekend minister finansów Wolfgang Schaeuble oświadczył, że nie zamierza dyskutować na ten temat, bo traktaty nie przewidują takiej możliwości. Celem EMS ma być wspieranie państw, borykających się z kryzysem zadłużenia.

Także Holandia, Austria i Finlandia sprzeciwiają się udzielaniu bankom kredytów z EMS.

Czytaj więcej w Money.pl
Bilion euro na pomoc Europie. To możliwe? Niemiecki rząd odrzucił apele Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju o zwiększenie puli funduszy ratunkowych dla strefy euro co najmniej do biliona euro.
Usunęli obóz. Krzyczeli: "Okupuj wszystko" Policjanci i urzędnicy sądowi zlikwidowali w nocy obozowisko ruchu Okupuj Londyńską Giełdę znajdujące się przed katedrą św. Pawła.
Stopy procentowe w Eurolandzie. Jest decyzja Większość analityków oczekiwała pozostawienia (wg różnych źródeł) na poziomie jednego procenta w przypadku głównej stopy.
Tagi: kryzys w strefie euro, banki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz