Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Cypru. Mieszkańcy protestują przeciwko nowemu podatkowi

0
Podziel się:

Rząd sięgnął do ich kieszeni, aby ratować gospodarkę. Kraj ma dostać za to zewnętrzne wsparcie finansowe.

Pomoc dla Cypru. Mieszkańcy protestują przeciwko nowemu podatkowi
(PAP/EPA/KATIA CHRISTODOULOU)

Mieszkańcy Cypru protestują przeciwko nowemu podatkowi od oszczędności. Rząd sięgnął do kieszeni Cypryjczyków, by ratować gospodarkę. Opłata jest jednorazowa. Mieszkańcy stracą, z tego co mają na kontach w banku, od siedmiu do dziesięciu procent. W zamian za to dostaną akcje swoich banków.

Prezydent Nicos Anastasiades mówi, że taki ruch jest niezbędny. Zgodnie z porozumieniem z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską, Cypr dostanie dzięki temu wsparcie w wysokości dziesięciu miliardów euro.

Mieszkańcy są niezadowoleni i wypłacają gotówkę z banków. - _ Pracowaliśmy na te oszczędności całe życie, a rząd teraz zabiera nam pieniądze. To nie fair _-mówią uczestnicy protestów.

Sytuacja jest napięta. Parlament przełożył specjalną debatę z dziś na jutro.Jeden z mieszkańców zagroził, że wjedzie do banku buldożerem i siłą zabierze swoje pieniądze. Również prezydent Cypru Nikos Anastasiadis przełożył nieformalne spotkanie z parlamentarzystami zaplanowane na niedzielny poranek.

Mieszkańcy ruszą na banki?Tymczasem kilka ugrupowań politycznych w liczącym 56 członków parlamencie, w którym żadne z nich nie ma bezwzględnej większości, prowadzi dziś serię spotkań w celu ustalenia stanowiska w sprawie opodatkowania depozytów. Trzy partie zapowiedziały już, że decyzji tej nie poprą w głosowaniu.

Niemiecki _ Die Welt _ pisze w niedzielę w wydaniu internetowym, że rząd cypryjski rozważa pozostawienie banków zamkniętych także we wtorek (w poniedziałek jest na Cyprze święto), aby zapobiec szturmowi klientów, którzy będą chcieli wycofać swoje pieniądze.

Rząd cypryjski w negocjacjach z ministrami finansów państw strefy euro i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) uzgodnił pakiet ratunkowy dla zagrożonego niewypłacalnością kraju w wysokości 10 mld euro. Jednym z warunków uzyskania przez Cypr tej pomocy było obciążenie depozytów bankowych na wyspie jednorazową opłatą. W przypadku depozytów do 100 tys. euro będzie ona wynosić 6,75 proc., a powyżej 100 tys. euro - 9,9 proc.

Opłata ma być ściągnięta nie tylko od Cypryjczyków, lecz także od cudzoziemców, mających konta w cypryjskich bankach. Associated Press szacuje, że Rosjanie mają w cypryjskich bankach ok. 20 miliardów euro.

Agencje prasowe piszą o pogłoskach, że rekompensatą dla posiadaczy kont mają być obligacje bankowe, bądź akcje banków. Reuters pisze z Nikozji, powołując się na _ źródło polityczne _, że prezydent Anastasiadis zaoferuje posiadaczom kont gwarancje - zachowanie wartości połowy ich akcji otrzymanych w ramach rekompensaty ma być zagwarantowane z przyszłych wpływów z wydobycia gazu ziemnego. Reuters odnotowuje, że na Cyprze oczekiwane sa w tym roku rezultaty próbnych wierceń podmorskich, mające potwierdzić, że w rejonie wyspy znajdują się ogromne złoża gazu.

Jak podkreślił prezydent w sobotę, gdyby wielogodzinne negocjacje w Brukseli z przedstawicielami eurogrupy i MFW nie zakończyły się podpisaniem porozumienia, już w najbliższy wtorek Europejski Bank Centralny odciąłby cypryjskie banki od swoich funduszy pomocowych, co doprowadziłoby do natychmiastowego upadku tych banków. To z kolei spowodowałoby bankructwo całego Cypru i najprawdopodobniej konieczność opuszczenia przez Nikozję strefy euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Opodatkują ludziom lokaty? Decyzja zapadnie... Czy Cypr zbankrutuje? Walka o jego przetrwanie uderzy w portfele podatników.
Nowy podatek na Cyprze. "Wybuchowy politycznie" W zamian za opodatkowanie oszczędności, depozytariusze mają dostać akcje banków.
Poprosili o 5 mld euro. Co dadzą w zamian? Prezydent Cypru uważa Rosję za dobrego partnera. Zobacz, na co jest się w stanie zgodzić w zamian za pożyczkę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)