Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Unii Europejskiej. Chiński rząd da 100 miliardów euro?

0
Podziel się:

Na temat chińskiej pomocy z premierem Chin rozmawiała Angela Merkel. Zobacz co udało jej się załatwić.

Pomoc dla Unii Europejskiej. Chiński rząd da 100 miliardów euro?
(Psdphotography/iStockphoto)
bECDmNud

Według specjalisty z Chińskiego Instytutu Nauk Społecznych, Pekin przygotowuje pomoc dla rynku finansowego Unii Europejskiej w wysokości 100 mld euro.

Chińskie internetowe portale ekonomiczne zamieściły wywiad z ekonomistą z Chińskiego Instytutu Nauk Społecznych, Yuan Gangming, z którego wynika, że chiński rząd jest gotowy wyłożyć 100 mld euro na pomoc dla instytucji finansowych Unii Europejskiej.

Jak piszą portale, Chińczycy dotąd wiele razy dokonywali interwencyjnych zakupów obligacji krajów UE, ale obecne działania mają mieć charakter strategiczny, zapewniający stabilizację finansową zagrożonym kryzysem gospodarkom UE. Rozmiar tej pomocy porównuje się z Planem Marshalla z 1950 roku, który pozwolił odbudować zniszczone wojną gospodarki europejskie.

bECDmNuf

Yuan Gangming, zastrzegając, że nie jest to stanowisko rządu chińskiego, ale jego osobista opinia, podkreślił, że pomoc chińska dla krajów UE nie jest bezinteresowna. _ Pozwoli to odzyskać równowagę finansową UE, co jest korzystne dla interesów Chin. Poza tym ryzyko tej operacji jest minimalne _ - argumentował.

Na początku lutego chiński premier Wen Jiabao, po spotkaniu z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, powiedział, że Chiny rozważają zwiększenie udziału w funduszu ratunkowym, mającym rozwiązać kryzys zadłużeniowy strefy euro za pośrednictwem kanałów EFSF i EMS.

Chiny, których rezerwy dewizowe szacowane są na 3,2 bln dolarów, są często postrzegane jako potencjalne źródło finansowania programów ratunkowych niezbędnych dla niektórych europejskich rządów. Pekin wielokrotnie deklarował poparcie dla stabilnego euro; zgodnie z większością szacunków, jedna czwarta chińskich rezerw jest w euro.

Więcej o ratowaniu Europy przed kolejną falą kryzysu czytaj w Money.pl
Determinacja Merkel. Kanclerz zgłasza... Według niemieckiej kanclerz Grecja ma dużo większe szanse na przezwyciężenie kryzysu, niż się powszechnie uważa.
Pomogą uratować euroland? Merkel o to walczy Chiny rozważają zwiększenie udziału w rozwiązaniu europejskiego kryzysu zadłużeniowego za pośrednictwem kanałów EFSF i EMS.
Merkel jedzie po pomoc. Chce ich rezerw Kanclerz towarzyszyć ma liczna delegacja gospodarcza, w tym szefowie wielkich koncernów notowanych w indeksie giełdowym DAX.
bECDmNuG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)