Notowania

kryzys na węgrzech
13.03.2012 07:02

Pomoc dla Węgier będzie wstrzymana? Dziś decyzja

Węgry wstrzymały oddech. Komisja Europejska nie żartuje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Chodzi o prawie pół miliarda euro, które mogą zostać zamrożone w związku z nadmiernym deficytem. Decyzje mają podjąć unijni ministrowie finansów na spotkaniu w Brukseli. *

Na zdjęciu premier Węgier Wiktor Orban i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso

Wstrzymanie wypłaty środków ze wspólnej kasy od przyszłego roku zaproponowała kilka tygodni Komisja Europejska. Unijni dyplomaci mówili wczoraj, że wiele krajów gotowych jest poprzeć rekomendacje Komisji. Jeśli do tego dojdzie, będzie to bezprecedensowa decyzja podjęta po raz pierwszy wobec państwa członkowskiego w związku z nadmiernym deficytem.

Bruksela zarzuca rządowi Wiktora Orbana bałagan w finansach publicznych. Do niedawna czekała jeszcze na plany poprawy sytuacji, ale ponieważ ich nie dostała zadecydowała o wstrzymaniu wypłaty unijnych funduszy. Tak mówił wtedy komisarz ds. gospodarczych Oli Rehn. - _ Ta decyzja powinna być postrzegana jako zachęta do skorygowania odstępów od normy, a nie jako kara. To sprawiedliwy krok zaradczy _ - mówi komisarz.

Węgry mogą jeszcze uniknąć sankcji, jeśli rozpoczną skuteczne działania naprawcze i zapewnią, że do końca przyszłego roku deficyt finansów publicznych zostanie zredukowany do dopuszczalnego poziomu 3 procent PKB.

Z prognoz Komisji wynika, że deficyt w tym roku na Węgrzech nie przekroczy 3 procent PKB, ale według Brukseli to zasługa jednorazowych działań podjętych przez Budapeszt, a nie skuteczna strategia gospodarcza, bo w przyszłym roku deficyt będzie bliski czterech procent.

Czytaj więcej o kryzysie w strefie euro
Negocjują umowę, która ma uratować euro Trwają prace nad międzyrządowym traktatem fiskalnym, który ma wzmocnić dyscyplinę budżetową i nie dopuścić do kolejnego kryzysu.
Rostowski pisze list. Obiecuje, że Polska da radę Minister finansów tłumaczy Komisji Europejskiej, dlaczego, mimo wprowadzenia zmian, deficyt na koniec 2011 r. wyniesie 5,6 proc. PKB
Chiny nie pomogą Unii? Na ten temat milczą Nie ma żadnych konkretów na temat ewentualnej pomocy Chin dla Unii Europejskiej.
Tagi: kryzys na węgrzech, wegry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz