Notowania

grecja
09.06.2015 18:08

"Porozumienie z Grecją możliwe w najbliższych dniach"

Wiceprzewodniczący KE ds. euro Valdis Dombrovskis ocenił we wtorek w Strasburgu, że w najbliższych dniach możliwe jest techniczne porozumienie między Grecją a jej wierzycielami sprawie odblokowania ostatniej raty pomocy finansowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FaceToFace/REPORTER)

- Powiedziałbym, że w najbliższych dniach jest możliwe porozumienie na poziomie ekspertów, które potem zostanie ocenione przez eurogrupę. Ale to naprawdę wymaga woli politycznej, przede wszystkim po stronie Grecji. A zatem: mniej politycznych manewrów, a więcej koncentracji na meritum - oświadczył Dombrovskis na konferencji prasowej w Strasburgu.

Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy oceniają najnowsze, przekazane we wtorek rano propozycje Grecji w sprawie reform, które są konieczne do odblokowania ostatniej raty pomocy finansowej dla tego kraju w wys. 7,2 mld euro. Komisarz nie odniósł się jednak do doniesień, że trzy instytucje wstępnie uznały te propozycje za niewystarczające.

- W ostatnich dniach wykonano intensywną pracę na poziomie technicznym, więc jest możliwe, że posuniemy się naprzód. Ważne, byśmy w najbliższych dniach porozumieli się w sprawie pierwotnej nadwyżki budżetowej i pewnych szczegółowych działań, jak osiągnąć ten poziom nadwyżki - powiedział Dombrovskis.

Dodał, że od początku było jasne, że wymagane reformy dotyczące VAT i systemu emerytur w Grecji "mogą być zastąpione innymi działaniami o takim samym efekcie fiskalnym". - Wskazujemy greckim władzom, że ważne jest nie tylko to, by mówić, co im się nie podoba, ale także jakie działania mogą podjąć w zamian - powiedział komisarz.

W opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" premier Grecji Aleksis Cipras wyraził przekonanie, że strony rozmów są w stanie porozumieć się na każdy temat, także wysokości pierwotnej nadwyżki budżetowej, która nie uwzględnia kosztów obsługi zadłużenia. Zasygnalizował jednak, że Ateny nie zamierzają ustępować kredytodawcom w sprawie obniżenia emerytur i innych wydatków socjalnych.

- Myślę, że jesteśmy bardzo blisko porozumienia w sprawie pierwotnej nadwyżki w najbliższych kilku latach - powiedział Cipras. - Potrzebne jest jeszcze pozytywne nastawienie w sprawie propozycji alternatywnych do cięcia emerytur czy wprowadzania środków wywołujących recesję - dodał. Ocenił też, że brak porozumienia byłby początkiem końca strefy euro.

- Gdyby Grecja opuściła eurostrefę, to podobny los mogłyby podzielić Włochy albo Hiszpania - ostrzegł.

Według dziennika "Wall Street Journal" trzy instytucje nadzorujące program pomocowy dla Grecji żądają, by nadwyżka pierwotna w budżecie tego kraju utrzymywana była na poziomie 1 proc. PKB w tym roku. Z kolei Grecja proponuje poziom 0,75 proc. Początkowo program pomocy dla Aten zakładał 3-procentową nadwyżkę.

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro. Plan pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca.

Odblokowanie tych środków jest kluczowe, gdyż grecka kasa jest pusta i zbliża się termin spłaty zadłużenia. W tym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW ok. 1,6 mld euro, a latem - oddać 6 mld euro EBC.

Czytaj więcej w Money.pl
Członkostwo w strefie euro "nieodwołalne" Komisja Europejska, ujawnia stanowisko w sprawie doniesień o możliwym wyjściu Grecji z obszaru wspólnej waluty.
Upadłość Grecji realna jak nigdy wcześniej - To, co było niemożliwe w 2008 roku, dzisiaj wydaj się być opcją bardzo realną. - mówi Katarzyna Pisarska z Europejskiej Akademii Dyplomacji. Dodaje, że wyjście Grecji ze strefy euro byłoby oddechem dla innych krajów.
Będą kolejne rozmowy w sprawie Grecji Szef Komisji Jean Claude Juncker, premier Grecji Aleksis Tsipras oraz szef eurogrupy Jeroen Dijsselmbloem mają się spotkać się najbliższych dniach.
Tagi: grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz