Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Portugalia będzie ciąć wydatki i podnosić podatki

0
Podziel się

Mniejszościowy rząd Jose Socratesa i główna partia opozycyjna doszły do porozumienia.

Portugalia będzie ciąć wydatki i podnosić podatki
(ec.europa.eu)
bEgYTlCd

**

Mniejszościowy rząd Jose Socratesa i główna partia opozycyjna doszły do porozumienia w sprawie planu oszczędności budżetowych i podwyższenia podatków.

Uzgodnione przez rząd i centroprawicową opozycję środki zaradcze mają zmniejszyć deficyt budżetowy i pomóc wydobyć portugalską gospodarkę z kryzysu finansowego, który wzbudza nieufność inwestorów do całej strefy euro i jej waluty.

Portugalia, jak Grecja, Irlandia i inne kraje europejskiej unii walutowej musi zredukować dług publiczny, który grozi zrujnowaniem jej gospodarki i osłabieniem szans na ożywienie gospodarcze w całej Europie.

bEgYTlCf

Centrolewicowy rząd przygotował już wcześniej plany podwyższenia podatków i redukcji przyszłorocznych wydatków budżetowych, ale nie uzyskał dla swych propozycji wystarczającego poparcia w parlamencie.

Sobotni kompromis zawarty pomiędzy rządzącą Partią Socjalistyczną a Partią Socjaldemokratyczną gwarantuje, że plan oszczędności zostanie w przyszłym tygodniu przyjęty przez parlament, po głosowaniu nad planami wydatków rządu na rok 2011.

Bank Portugalii informuje, że gospodarka kraju skurczyła się w ubiegłym roku o 2,7 proc. i przewiduje, że spadek ten wyniesie w roku bieżącym 1,2 proc.
Według komunikatu opozycji rząd zgodził się zrewidować plany wielkich robót publicznych, które zdaniem socjaldemokratów zwiększyłyby zadłużenie państwa. W okresie ogarniających całą Europę problemów ekonomicznych Portugalia jest ostatnim spośród 16 krajów strefy euro, który przyjmuje plany oszczędności budżetowych - zauważa Associated Press.

Rosnące oprocentowanie państwowych obligacji i wysokie bezrobocie, sięgające obecnie 10 proc. skomplikowały jeszcze sytuację portugalskich finansów publicznych. Lizbona ma zamiar zmniejszyć w przyszłym roku deficyt budżetowy o 4,6 proc., między innymi za pomocą pięcioprocentowej obniżki płac w sektorze publicznym.

bEgYTlCl

Plany drastycznych oszczędności wywołały społeczne protesty, a związki zawodowe zapowiedziały strajk generalny na 24. listopada. Oczekuje się, że oszczędności spowolnią wzrost gospodarczy kraju; wiele agencji ratingowych przewiduje, że w przyszłym roku Portugalię ogarnie recesja.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t77897.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/portugalia;zapowiada;bardzo;duze;oszczednosci,210,0,693970.html) Portugalia zapowiada bardzo duże oszczędności Gospodarka tego kraju będzie rosła znacznie wolniej niż dotychczas.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t92491.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/portugalii;grozi;krach;finansow;publicznych,3,0,693763.html) Portugalii grozi krach finansów publicznych Premier Jose Socrates przekonuje opozycję do sporych cięć budżetowych.
bEgYTlCG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)