Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia potrzebuje większej pomocy

0
Podziel się:

Lizbona może nawet otrzymać do 90 miliardów euro na reanimowanie systemu finansowego.

Portugalia potrzebuje większej pomocy
(ec.europa.eu)

Portugalia, zadłużona i pogrążona w kryzysie politycznym, może nawet potrzebować do 90 miliardów euro międzynarodowego wsparcia. O pomoc zdecydowały się poprosić władze w Lizbonie.

Komisarz do spraw gospodarczych i walutowych potwierdził, że oficjalny wniosek wpłynął do Komisji Europejskiej. Olli Rehn mówił o tym w Budapeszcie, gdzie spotkali się unijni ministrowie finansów.

Portugalia od dawna wymieniana była jako kolejny po Grecji i Irlandii kraj, który będzie potrzebował finansowego wsparcia. Agencje ratingowe obniżały jej wiarygodność, a w związku z obawami, że dojdzie do destabilizacji w strefie euro, naciski płynęły też z unijnych stolic i Frankufurtu. _ Namawialiśmy portugalskie władze by poprosiły o wsparcie _ - przyznał szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet. Od 70 do 90 miliardów euro - taka jest szacowana wartość pomocy, która zostanie udzielona Portugalii.

Część będzie pochodzić z unijnego funduszu pomocowego. _ Suma pieniędzy, którą możemy zmobilizować i przeznaczyć jest wystarczająca _ - mówi rzecznik Komisji Europejskiej Amadeu Altafaj Tardio. Fundusz pomocowy wynosi 440 mld euro, skorzystała z niego na razie do tej pory tylko Irlandia, bo pomoc dla Grecji pochodziła z innym środków.

Teraz gdy do Brukseli dotarła oficjalna prośba Portugalii, rozpoczną się rozmowy w sprawie przyznania warunków kredytu, czyli na jaki procent i na ile lat zostanie on rozłożony. Do Lizbony polecą unijni eksperci, by negocjować także program oszczędnościowy, bo od drastycznych cięć w wydatkach zależeć będzie finansowe wsparcie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t86303.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/portugalia;banki;nie;chca;rzadowych;obligacji,110,0,806510.html) Portugalia: Banki nie chcą rządowych obligacji Trzy największe banki zapowiedziały, że przestaną kupować obligacje rządowe i wezwały rząd do zaciągnięcia doraźnej pożyczki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t77897.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/80;mld;euro;dla;portugalii;kolejna;transza,208,0,808144.html) 80 mld euro dla Portugalii. Kolejna transza Komisja Europejska czeka na oficjalną prośbę z Lizbony w sprawie pomocy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)