Notowania

kryzys w portugalii
19.03.2014 12:29

Portugalia wychodzi z kryzysu? Niemcy pod wrażeniem

Portugalski premier odwiedził Niemcy i spotkał się z Angelą Merkel.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lemouton Stephane/ABACA/EAST NEWS)

Ważna wizyta i sporo deklaracji istotnych dla międzynarodowych rynków. Portugalski premier Pedro Passos Coelho odwiedził Niemcy i spotkał się z Angelą Merkel.

Rozmowa polityków trwała aż 3 godziny, co dowodzi, że dla kanclerz Niemiec sytuacja Lizbony nie jest marginalnym tematem. Podczas wspólnej konferencji prasowej premier Pedro Passos Coelho zadeklarował, że jego kraj dokonał w ubiegłych latach głębokiej reformy strukturalnej, która sprawiła, że obecnie Portugalia jest bardzo atrakcyjnym celem dla zagranicznych inwestorów. Szef rządu wyjaśnił, że w ostatnich miesiącach PKB wreszcie zaczęło rosnąć, a bezrobocie spadać.

Kanclerz Merkel podkreśliła, że jest _ pod ogromnym wrażeniem _ dokonań Lizbony. Jej zdaniem spośród wszystkich krajów realizujących programu oszczędnościowe, to właśnie Portugalia osiągnęła najlepsze rezultaty pod względem ograniczenia deficytu. Niemiecka polityk zapewniła, że po zakończeniu planu dostosowawczego, jej partner będzie miał pełne wsparcie Berlina.

Ta deklaracja jest bardzo ważnym sygnałem na krótko przed powrotem Lizbony na międzynarodowe rynki długu. W maju Portugalia zakończy program oszczędnościowy, który realizuje w zamian za wielomiliardową pożyczkę od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kryzys w portugalii, portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz