Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia zaprzecza, by potrzebowała finansowego zastrzyku

0
Podziel się:

Lizbona liczy na przeforsowanie oszczędnościowego budżetu.

Portugalia zaprzecza, by potrzebowała finansowego zastrzyku
(Antonio Cruz/agenciabrasil.gov.br)

Portugalia zaprzeczyła, że znalazła się pod presja ze strony krajów strefy euro i Europejskiego Banku Centralnego (EBC), by, podobnie jak Grecja i Irlandia, ubiegała się o pomoc finansową.

_ Financial Times Deutschland _ napisał, że większość krajów strefy euro oraz EBC naciskają na Portugalię, by poszła w ślady Grecji i Irlandii i wystąpiła o pomoc z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

_ - Ten artykuł jest całkowicie fałszywy, nie ma żadnych podstaw _ - zapewnia rzecznik portugalskiego rządu.

Rząd w Lizbonie mają nadzieję, że uda mu się przeforsować oszczędnościowy budżet na rok 2011, który może zapewnić znaczną redukcję wydatków publicznych i zapobiec kryzysowi zadłużenia. Portugalski parlament będzie głosował nad przyszłorocznym budżetem jeszcze dziś.

Zdaniem ekonomistów Portugalia może być kolejnym krajem strefy euro, potrzebującym pomocy finansowej, ponieważ ma ona problemy z wysokim deficytem i niską konkurencyjnością.

Premier Jose Socrates wielokrotnie zaprzeczał, aby jego kraj potrzebował pomocy finansowej. Rząd portugalski zamierza zmniejszyć deficyt budżetowy z 7,3 proc. PKB w tym roku do 4,6 proc. PKB w roku przyszłym.

Deficyt budżetowy Portugalii jest znacznie niższy niż Irlandii i nie ma ona też takich problemów z systemem bankowym. Jednak Portugalia jest uważana przez inwestorów za kraj potencjalnie potrzebujący wsparcia ze względu na rosnące koszty obsługi długu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t117004.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/dublin;szykuje;ciecia;ministrowie;finansow;g7;chwala,1,0,714753.html) Dublin szykuje cięcia. Ministrowie finansów G7 chwalą Stojąca na progu bankructwa Irlandia poprosi o pomoc Brukselę i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t80511.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szef;bundesbanku;spokojny;o;losy;euro,112,0,723056.html) Szef Bundesbanku spokojny o losy euro Weber: Wystarczy pieniędzy, aby pomóc krajom z problemami finansowymi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t92491.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/portugalia;ma;dlug;rzadowy;na;poziomie;82;proc;pkb,150,0,711574.html) Portugalia ma dług rządowy na poziomie 82 proc. PKB Rząd premiera Jose Socratesa może potrzebować pomocy międzynarodowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)