Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pożyczka NBP dla MFW ciągle niepewna

0
Podziel się

Prezes NBP oznajmił, że na razie bank centralny czeka na informacje z Brukseli co do wysokości pożyczek i zasad ich udzielania.

Pożyczka NBP dla MFW ciągle niepewna
(Krzysztof Białoskórski<br>/orka.sejm.gov.pl)
bDXSzFSJ

Jeszcze nie zapadła decyzja dotycząca charakteru pożyczki Narodowego Banku Polskiego dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ramach ratowania strefy euro - poinformował prezes NBP Marek Belka (na zdjęciu).

Na zakończonym 9 grudnia szczycie Unii Europejskiej kraje strefy euro oraz kilka innych, w tym Polska, zdecydowało o przekazaniu Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu 200 miliardów euro. Pieniądze mają być wykorzystane na pomoc zadłużonym krajom eurogrupy.

Prezes NBP oznajmił, że na razie bank centralny czeka na informacje z Brukseli co do wysokości pożyczek i zasad ich udzielania. - _ Przede wszystkim czekamy na oficjalne powiadomienie w tej sprawie. Oczekujemy listu od przewodniczącego Unii Europejskiej Hermana van Rompuya, który to list ma do nas dotrzeć i zawierać jakieś informacje, dotyczące zarówno skali, jak i charakteru tych ewentualnych pożyczek _ - powiedział szef NBP.

bDXSzFSL

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARKA BELKI:

Marek Belka podkreślił, że angażując się w międzynarodową pomoc dla strefy euro Polska działa również we własnym interesie. - _ Rozpad strefy euro byłby dla nas ekonomiczną katastrofą. Po drugie to jest inwestycja w to abyśmy mogli dalej być olbrzymim beneficjentem Unii Europejskiej _ - argumentował Belka.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI SZEFA NBP:

Prezes NBP przypomniał, że Polska jest beneficjentem dużej pomocy unijnej, która może jeszcze potrwać przez dwie perspektywy finansowe, co pozwoli nam stać się krajem w pełni nowoczesnym. Dodał, że dwustronna umowa między MFW a poszczególnymi krajami pożyczającymi pieniądze byłaby dobrym rozwiązaniem, które obniżyłoby ryzyko walutowe pożyczek. Belka podkreślił, że na razie jest zbyt wcześnie, aby mówić o warunkach i skali polskiej pożyczki dla MFW.

Według informacji Polskiego Radia i IAR, Polska pożyczy Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu 5,8 miliarda euro, przy założeniu, że klucz podziału zobowiązań na kraje członkowskie Unii będzie zależny o udziału danego państwa w unijnym PKB. Pod uwagę byłby brany 2010 rok.

bDXSzFSR
Czytaj więcej o pożyczce dla MFW
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t197952.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;nie;wyklucza;pozyczki;nbp;dla;mfw,151,0,985495.html) Minister pieniędzmi NBP będzie pomagał euro? Minister finansów Jacek Rostowski nie wykluczył wzmocnienia przez NBP Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nbp;wciaz;bez;decyzji;co;z;pozyczka;dla;mfw,50,0,988210.html) Zrzutka na kryzys. NBP podejmie decyzję, gdy... - _ Bardzo ostrożnie patrzymy na jakiekolwiek działania w zakresie użycia rezerw _ - mówi członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t198022.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/o;polskiej;pozyczce;dla;mfw;zdecyduje;nbp;i;rzad,180,0,987572.html) O tym, ile pożyczymy MFW, zdecyduje rząd i... UE ma 10 dni na znalezienie 200 mld euro - poinformował minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz.
bDXSzFTm
KOMENTARZE
(0)