Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu
PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu

Europosłowie odrzucili listę państw podejrzanych o pranie pieniędzy

Europosłowie odrzucili listę państw podejrzanych o pranie pieniędzy

Fot. Parlament Europejski

Komisje Parlamentu Europejskiego ds. gospodarczych oraz wolności obywatelskich odrzuciły listę krajów podejrzanych o pranie pieniędzy. Zdaniem europosłów taką listę powinna tworzyć Komisja Europejska samodzielnie, a nie korzystać z listy tworzonej przez międzynarodową organizację FATF.

W głosowaniu wzięło udział 68 europosłów: za odrzuceniem listy opowiedziało się 61, a przeciw było 7. Zdaniem deputowanych KE powinna mieć własne narzędzie oceny tego, czy dany kraj jest narażony na ryzyko prania pieniędzy, czy też nie.

Komisja Europejska jest odpowiedzialna za tworzenie listy krajów, które są narażone na ryzyko prania pieniędzy, na unikanie płacenia podatków i finansowanie terroryzmu. Osoby i firmy z krajów znajdujących się na czarnej liście są znacznie dokładniej kontrolowane podczas prowadzenia działalności gospodarczej w UE.

Lista sporządzona w zeszłym roku, która - jak informuje PE - była duplikatem listy opracowanej przez Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF - Financial Action Task Force), została odrzucona z argumentacją, że jest niepełna.

W środowej rezolucji posłowie połączonych komisji stwierdzili, że działania KE przy tworzeniu listy były "niewystarczająco autonomiczne", a kryteria tworzenia listy wykluczały przestępstwa związane z praniem pieniędzy.

Europosłowie uważają, że KE nie powinna być związana standardami FATF przy opracowywaniu własnej czarnej listy, która powinna być szersza i pełniejsza. Obecnie KE wymienia 11 krajów, w tym Afganistan, Irak, Bośnię i Hercegowinę oraz Syrię, które nie potrafią sobie radzić ze zwalczaniem prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Uchwała połączonych komisji trafi na sesję plenarną. Jeśli zostanie poparta przez ponad połowę europosłów, lista zostanie odrzucona.

FATF to międzynarodowa organizacja działająca pod egidą OECD z siedzibą w Paryżu. Zajmuje się walką z praniem pieniędzy i z finansowaniem terroryzmu na świecie.

Z Brukseli Łukasz Osiński

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
leonek_king
2017-05-05 06:13
bo był ślad Deutsche Banku........ a przecież to pralnia ekologiczna
janek
2017-05-04 14:00
wzięli listę, chcieli się upewnić co wiedzą, a teraz poinformują dane państwa-będące na listach, dokonają własnej analizy, nie potwierdzą-wygumkują ( w tym czasie wpłyną propozycje, sumy na konta,a,b później c, d, etc) sprawdzają co wiecie, czego nie wiecie.
Qwerty
2017-05-04 09:24
Afgan, Bośnia, a gdzie się podział Watykan oraz Moskwa???
Pokaż wszystkie komentarze (5)