Notowania

donald tusk
30.01.2014 19:10

Premier w Paryżu. Główny temat: Ukraina

Donald Tusk namawia unijnych przywódców na finansowe wsparcie Ukrainy?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Donald Tusk namawia unijnych przywódców na finansowe wsparcie Ukrainy? - _ Umowa stowarzyszeniowa bez realnej szansy dołączenia do UE to dla Ukrainy żadna alternatywa _- uważa premier.

aktualizacja: 21:00

- _ Unia Europejska musi mówić jednym głosem w sprawie Ukrainy. Konieczne jest powstrzymanie przemocy _ - przekonywali w Paryżu premier Donald Tusk i prezydent Francji Francois Hollande.

Zdaniem Tuska najważniejszym warunkiem rozwiązania kryzysu na Ukrainie jest zaniechanie wszelkiej przemocy oraz porozumienie elit ukraińskich. _ - Gra o europejską przyszłość Ukrainy nie jest zakończona _ - podkreślił Tusk na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z Hollande'em.

Według Tuska Unia musi zrobić wszystko, aby nie doszło do realizacji dramatycznych scenariuszy na Ukrainie. _ - Są szanse, by tego uniknąć _ - zaznaczył szef polskiego rządu._ - Musimy pomóc Ukrainie _ - przekonywał. Jego zdaniem ważne jest jednolite stanowisko Unii w sprawie sytuacji na Ukrainie. Premier ocenił, że w tym trudnym momencie szczególnie ważne jest to, by Europa była solidarna z Ukrainą.

Zdaniem prezydenta Francji sytuacja na Ukrainie jest poważna i wymaga od europejskich przywódców wielkiej czujności. _ - Musimy przywrócić dialog na Ukrainie _ - przekonywał Hollande. Zapewnił, że umowa stowarzyszeniowa dla Ukrainy nadal jest aktualną propozycją ze strony UE. _ - Ukraina musi pokładać nadzieję w Europie _ - mówił prezydent Francji.

_ - Unia Europejska musi mówić jednym głosem w sprawie Ukrainy, Unia musi pomóc Ukrainie w tym trudnym okresie _ - przekonywał Hollande. Jak mówił, chodzi m.in. o pomoc dla gospodarki ukraińskiej. Zaznaczył, że władze ukraińskie muszą zaprzestać represji, jeśli demonstracje są pokojowe.

Jutro w Berlinie Tusk spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Ze stolicy Niemiec premier uda się na spotkanie z szefem brytyjskiego rządu Davidem Cameronem.

Dziś premier był już w Brukseli, gdzie spotkał się z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i przewodniczącym europarlamentu Martinem Schulzem. Zaapelował o wspólne i konsekwentne stanowisko Unii Europejskiej wobec sytuacji na Ukrainie i pomoc w poszukiwaniu rozwiązania kryzysu politycznego.

Antyrządowe protesty na Ukrainie, które wybuchły po decyzji rządu o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej z UE, przerodziły się w zamieszki między demonstrantami a milicją.

Zdaniem Tuska obecny kryzys na Ukrainie to _ znak determinacji milionów Ukraińców na rzecz realizacji wielkiego projektu, jakim jest umowa stowarzyszeniowa _ UE-Ukraina.

Barroso zgodny z Tuskiem

W Brukseli Tusk także przekonywał, że kluczowe jest to, by państwa UE oraz jej instytucje miały wspólne stanowisko wobec wydarzeń na Ukrainie. Także w stosunku do innych krajów, które uczestniczą w programie Partnerstwa Wschodniego, a szczególnie Gruzji i Mołdawii, które parafowały w listopadzie w Wilnie umowę stowarzyszeniową z Unią, _ potrzebna jest europejska konsekwencja w działaniu _ - ocenił. _ - Cieszę się, że tutaj mamy także pogląd w stu procentach zbieżny _ z Barroso - dodał polski premier.

Podkreślił, że partnerem dla UE jest _ Ukraina jako całość - zarówno jej władze, jak i opozycja _. _ - Praktyczne działania będą możliwe, kiedy porozumienie, dialog i poszanowanie praw człowieka wezmą górę nad działaniami opresyjnymi _ - zaznaczył Tusk.

Odnosząc się do wiadomości o porwaniach przedstawicieli opozycji i zastraszaniu dziennikarzy na Ukrainie, Tusk przyznał, że UE i kraje członkowskie nie dysponują _ narzędziami, których można by bezpośrednio użyć na rzecz uwolnienia czy odnalezienia zaginionych . _

_ - Jedno jednak musi być jasne: żadna władza ukraińska nie może liczyć na rozmowę i jakiekolwiek ustalenia z UE, dopóki przemoc będzie obecna na Majdanie czy w całej Ukrainie - _ oświadczył szef polskiego rządu. _ - Europa jest gotowa do daleko idącej pomocy i działań na rzecz Ukrainy, do dialogu także z władzami Ukrainy, ale warunkiem sine qua non jest zaprzestanie represji i przemocy, szczególnie w tak odrażających przejawach, jak porwania czy tortury oponentów politycznych _.

Także zdaniem Manuela Barroso zaprzestanie przemocy na Ukrainie jest najpilniejszym zadaniem. _ - Trzeba powstrzymać przemoc i zastraszanie, bo nie jest to właściwa odpowiedź na kryzys _ - powiedział. Zapewnił, że UE chce pomóc Ukrainie w poszukiwaniu demokratycznego i pokojowego rozwiązania kryzysu. Dowodem zaangażowania UE były wizyty w Kijowie komisarza UE ds. rozszerzenia Sztefana Fuelego i szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Według Barroso umowa o stowarzyszeniu i wolnym handlu między UE a Ukrainą byłaby _ najlepszym sposobem na wsparcie politycznej i gospodarczej modernizacji _ tego kraju. Dodał, że Komisja jest gotowa przyjrzeć się możliwościom wsparcia dla Ukrainy _ w ramach wszystkich dostępnych instrumentów _, od narzędzi polityki sąsiedztwa, poprzez współpracę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, po możliwości pomocy technicznej oraz makrofinansowej.

Unia zaoferuje Ukrainie finansowe wsparcie?

Bruksela i Paryż to niejedyne przystanki podczas europejskiego tour premiera. Na jutro planowana jest również wizyta w Berlinie i w Londynie, a na przyszły tydzień - w Tallinie i Sztokholmie. Niewykluczone, że odwiedzi także Kiszyniów.

Według źródeł zbliżonych do otoczenia premiera Polska chce przekonać kraje UE - zarówno polityków, jak i opinię publiczną - że mimo skomplikowanej i mało przewidywalnej sytuacji na Ukrainie Unia nie powinna odwracać się od tego kraju. _ _

_ - Dyskusja w UE na temat Ukrainy przebiega dwutorowo. Część państw uważa, że w obecnej sytuacji UE może odpuścić sobie Ukrainę, zaś część, w tym Polska, chce zwiększyć zaangażowanie dyplomatyczne _ - powiedział dziennikarzom wysoki rangą polski urzędnik. _ Ważne jest też, by UE oparła się pokusie uzgadniania spraw dotyczących Ukrainy z Rosją _ - dodał.

Jak twierdzą źródła, rozmowy polskiego premiera z unijnymi przywódcami dotyczą też możliwości _ pogłębienia oferty UE dla Ukrainy _ i coraz więcej rozmówców ma poczucie, że oferta stowarzyszenia z Unią bez realnej perspektywy członkostwa jest ułomna.

Na dodatkową pomoc finansową dla Ukrainy w Unii na razie nie ma co liczyć i nadal mówi się raczej o pomocy w uzyskaniu pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz możliwości pozyskania wsparcia od Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Trudno spodziewać się jednak, że w ciągu najbliższych tygodni dojdzie do rozwiązania kryzysu na Ukrainie. _ - Nawet najbardziej odważnie sformułowana perspektywa europejska dla Ukrainy nie rozwiąże obecnej sytuacji wewnętrznej w tym kraju _ - ocenił wysoki rangą polski urzędnik.

Czytaj więcej w Money.pl

* [ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m214157.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/to;polska;powinna;rozwiazac;problemy;ukrainy,184,0,1469112.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Polska powinna rozwiązać problemy Ukrainy? ]( http://news.money.pl/artykul/to;polska;powinna;rozwiazac;problemy;ukrainy,184,0,1469112.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/185/m296121.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;i;barroso;obiecali;pomoc;dla;ukrainy;postawili;warunki,80,0,1469008.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Tusk i Barroso obiecali pomoc dla Ukrainy. Postawili warunki ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;i;barroso;obiecali;pomoc;dla;ukrainy;postawili;warunki,80,0,1469008.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/53/m204085.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;na;wegrzech;szuka;poparcia;dla;ukrainy,226,0,1468386.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Tusk na Węgrzech szuka poparcia dla Ukrainy ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;na;wegrzech;szuka;poparcia;dla;ukrainy,226,0,1468386.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
* [ ( http://static1.money.pl/i/h/195/m296131.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chory;janukowycz;ostro;atakuje;majdan,140,0,1469068.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) [ Chory Janukowycz ostro atakuje Majdan ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chory;janukowycz;ostro;atakuje;majdan,140,0,1469068.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )
Tagi: donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz