Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier Włoch w Wall Street Journal na temat euro

0
Podziel się:

Wiele krajów spoza strefy euro przyjmie tę walutę w ciągu pięciu lat - twierdzi premier.

Premier Włoch w Wall Street Journal na temat euro
(PAP/EPA)

Premier Włoch Mario Monti powiedział dziś w rozmowie z _ Wall Street Journal , że pośród zamieszania w regionie związanego z kryzysem finansów publicznych euro dowiodło, że jest solidną walutą. Przewiduje on, że w ciągu 5 lat więcej krajów przyjmie tę walutę. _

_ - Moja prognoza jest taka, że w roku 2017 euro nadal tu będzie i pozostanie zasadniczo silną walutą, jaką było od początku swego istnienia i poprzez kryzysy zadłużeniowe i finansowe strefy euro _ - powiedział włoski premier redakcji _ WSJ _. Kryzys _ w najmniejszym stopniu nie pomniejszył siły i wiarygodności euro _ - dodał Monti.

_ - Wiele krajów spoza strefy euro przyjmie tę walutę w ciągu pięciu lat _ - przewiduje włoski premier i wymienia Polskę jako prawdopodobnego nowego członka unii walutowej w 2017 roku, choć przyznaje, że Wielka Brytania raczej do tego klubu nie wejdzie.

Monti, który był unijnym komisarzem i elokwentnym adwokatem większego ekonomicznego zbliżenia kontynentu, ostrzegł, że kryzys długów rządowych sprawił, iż _ wrócił pewien nacjonalizm gospodarczy _ w obrębie 17 krajów członkowskich strefy euro i 27 państw UE. Zwłaszcza banki postanowiły ograniczyć ryzyko, jakim jest posiadanie aktywów innych krajów, co zwiększyło presję na rynkach długów publicznych, mimo wspólnej waluty.

Według Montiego fakt, że banki wolały być w takiej sytuacji bliżej swoich centrali, spowodował pewną _ dezintegrację wspólnego rynku usług finansowych . Ale nie widzę żadnych przeszkód instytucjonalnych, by powróciły transgraniczne przepływy pieniężne _ - dodał włoski premier.

Monti powiedział też z mocą, że popiera decyzję Europejskiego Banku Centralnego dotyczącą zaoferowania bankom trzyletnich operacji refinansowania jako sposobu na dostarczenie płynności instytucjom finansowym strefy euro.

Włoskie banki skorzystały ze znaczących zastrzyków płynności oferowanych przez EBC, ale wydaje się, że w głównej mierze wykorzystały tę gotówkę raczej na odzyskanie swoich własnych obligacji niż na kupowanie rządowych papierów dłużnych.

Monti odmówił odpowiedzi na pytanie, czy postrzega ostatnią akcję EBC jako wariant poluzowania ilościowego (ang. quantitative easing - dodrukowywanie pieniądza), stosowanego przez wiele innych znaczących banków centralnych.

_ - Szanujemy niezależność EBC i jego decyzje polityczne _ - dodał włoski premier.

Czytaj więcej o włoskim premierze
Nowy premier daje przykład, jak oszczędzać Nowy premier Włoch nie przestaje zaskakiwać swoich rodaków. Mario Monti dał dziś kolejny przykład skromności i oszczędności, wracając po weekendzie z Mediolanu do stolicy pociągiem.
To nowy premier Włoch? Chcą Super Mario Rychłe powołanie nowego rządu we Włoszech na czele z byłym unijnym komisarzem, ekonomistą Mario Monti jest coraz bardziej prawdopodobne.
Niemcy gotowe dołożyć więcej. Pod warunkiem Nowo powołany premier Mario Monti przeforsował we włoskim parlamencie pakiet oszczędnościowy o wartości 30 mld euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)