Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chorwacja w ue
13.05.2013 19:08

Prezydent uczy Chorwatów wydawania unijnych środków

Prezydent Chorwacji Ivo Josipović mówił, że jego kraj chętnie skorzysta z naszego doświadczenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eecpoland.eu)

*Wejście do Unii Europejskiej to nie cel wędrówki, a jedynie jej początek - mówił w Zagrzebiu Bronisław Komorowski. Prezydent, który przebywa z oficjalną wizytą w Chorwacji, wziął udział w seminarium poświęconym wykorzystywaniu unijnych środków. Chorwacja stanie się 28. krajem Wspólnoty już 1 lipca. *

Prezydent podkreślił, że dobrze wykorzystujemy unijne środki, co przekłada się na konkretne liczby. 250 tysięcy miejsc pracy, w tym 140 tysięcy w przedsiębiorstwach założonych przez osoby bezrobotne. 2 tysiące nowych lub zmodernizowanych laboratoriów i ośrodków badawczych, 3 i pół tysiąca przedszkoli, 155 oczyszczalni ścieków, blisko 6 i pół tysiąca kilometrów dróg, ponad 650 inwestycji w energię odnawialną.

Choć nie uniknęliśmy błędów, mówił prezydent. Tłumaczył, że zawsze łatwiej wydaje się pieniądze na to, co widać, a niekoniecznie na to, co może dać przyspieszenie rozwoju. To, jego zdaniem, ważna wskazówka dla wszystkich krajów, które mają sporo do nadgonienia.

Bronisław Komorowski podkreślił, że w 2004 roku, gdy zobaczyliśmy napis _ Witajcie w Unii _, nam się wydawało, że to jest kres wysiłku. Dziś już wiemy, że członkostwo we wspólnym projekcie to uczestniczenie w nieustannie zmieniającej się Wspólnocie i poruszanie się w zmiennych warunkach.

Prezydent Chorwacji Ivo Josipović mówił, że jego kraj chętnie skorzysta z naszego doświadczenia. Zaznaczył, że wiele razy był w Polsce i widział, jak nasz kraj się zmienia. Dodał, że każdy kraj jest specyficzny i doświadczenia nie można przepisać, jak zadania domowego, ale można uczyć się na sukcesach i błędach innych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważą się losy budżetu UE. Chodzi o 7 mld euro Termin rozpoczęcia negocjacji budżetowych uzgodniono 6 maja na spotkaniu szefa KE Jose Manuela Barroso z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem i premierem Irlandii Endą Kennym.
Dwa razy więcej pieniędzy na pomoc. Skąd? MFW kończy przygotowywaną od 3 lat reformę. W jej efekcie będzie miała do dyspozycji dwukrotnie większe środki na pomoc potrzebującym krajom. Kto je dostanie?
Co z budżetem? Czasu pozostało niewiele - _ Czerwiec powinien być wspólną datą odpowiedzialności wszystkich rządów _ - podkreśla Janusz Lewandowski.
Tagi: chorwacja w ue, chorwacja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, IAR, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz