Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent Włoch: trzeba skończyć z polityka oszczędzania

0
Podziel się:

Prezydent Włoch powiedział przewodniczącemu Komisji Europejskiej i unijnym komisarzom, że wzrost gospodarczy w UE jest coraz ważniejszym celem.

Prezydent Włoch: trzeba skończyć z polityka oszczędzania
(Dyjuk/Reporter)

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano powiedział przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jose Manuelowi Barroso i unijnym komisarzom, że wzrost gospodarczy w UE jest coraz ważniejszym celem. Dodał, że trzeba skończyć z linią polityki oszczędzania.

Podczas spotkania w Rzymie z okazji rozpoczęcia włoskiej prezydenckiej w Radzie Unii Europejskiej Napolitano podkreślił: _ Musimy spróbować połączyć konsekwencję w realizacji naszych zobowiązań na rzecz uzdrowienia finansów publicznych z naglącym celem, jakim jest dążenie do rozwoju i walka z dramatycznym bezrobociem, które są również konsekwencjami kryzysu i restrykcyjnej polityki _.

W ten sposób szef państwa włoskiego poparł postulaty premiera Matteo Renziego, przedstawione przez niego w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Renzi domaga się zaprzestania unijnej polityki zaciskania pasa i większej elastyczności zamiast surowej dyscypliny budżetowej.

89-letni Napolitano zapewnił, że popiera młodego szefa rządu mimo różnicy 50 lat, jaka ich dzieli.

Napolitano mówił, że władze w Rzymie z największą powagą i świadomością podchodzą do zobowiązań, jakie wzięły na siebie w związku z głębokim kryzysem finansowym w ich kraju. _ Musimy jeszcze spełnić wiele bardzo ciężkich wymogów w tym względzie _ - przypomniał prezydent. Stwierdził jednocześnie, że Włochy bardzo wiele uczyniły w ostatnim czasie walcząc z zadłużeniem publicznym.

_ - Może powinniśmy wszyscy przestać obciążać konto Europy nieprzyjemnymi decyzjami, które przedstawiane są naszym obywatelom jako narzucone obowiązki. Musimy wziąć na siebie obowiązki wynikające z punktu widzenia interesu narodowego _ - oświadczył Napolitano.

Zaapelował do delegacji Komisji Europejskiej o wspólne rozwiązanie problemu nielegalnej imigracji, z jaką zmagają się Włochy. _ Dosyć polemik na temat odpowiedzialności za problem imigracji, który osiągnął epokowe rozmiary _ - powiedział prezydent. _ Musimy razem usiąść po tej samej stronie stołu _ - dodał.

Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem zwracając się do prezydenta w odpowiedzi na jego słowa o problemie nielegalnej imigracji zapewniła, że _ Włochy nie są same _. Podkreśliła, że siły włoskie patrolując Morze Śródziemne w ramach operacji Mare Nostrum ocaliły tysiące ludzi.

W piątek delegacja Komisji Europejskiej z jej przewodniczącym Barroso spotka się z rządem Matteo Renziego.

Czytaj więcej w Money.pl
Dron ze specjalną misją we parlamencie Pierwszej takiej misji towarzyszyły specjalne środki bezpieczeństwa.
Włosi przejmują władzę w UE. Co nas czeka? 16 lipca odbędzie się unijny szczyt, w czasie którego przywódcy europejscy będą decydować o obsadzie kolejnych ważnych stanowisk
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)