Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Program 500+ już nie daje przewagi nad Europą

Po sierpniowym wybuchu sprzedaży detalicznej w Polsce tempo wzrostu słabnie. Większą dynamiką zakupów może się pochwalić już pięć krajów Unii. Mimo że nie ma tam Programu 500+.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

Polska gospodarka zależy już prawie wyłącznie od wyników sprzedaży detalicznej. Według najnowszych danych o Produkcie Krajowym Brutto siadły inwestycje, a handel zagraniczny stał się obciążeniem wzrostu. Ratuje nas już więc tylko konsumpcja, a ta jest napędzana m.in. Programem 500+ oraz wzrostem wynagrodzeń.

Na tle krajów Unii Europejskiej nasza przewaga w tym zakresie stopniowo jednak krok po kroku blednie. O ile w sierpniu tylko dwa kraje Europy miały większą od polskiej dynamikę zakupów, a we wrześniu trzy, to w październiku wyprzedzają nas już cztery.

Według danych Eurostatu nasz wzrost sprzedaży jest dość wysoki, bo 7,1 proc. w październiku (rok do roku). W całej Unii sprzedaż detaliczna zwiększyła się w październiku o 3,5 proc. rok do roku, a w strefie euro o 2,4 proc.

Częściej od Polaków zaczęli jednak odwiedzać sklepy mieszkańcy: Luksemburga (+16 proc. wzrostu sprzedaży w październiku w porównaniu z tym samym miesiącem 2015 r.), Słowenii (+8,7 proc.), Rumunii (+8,7 proc.), Litwy (+8,3 proc.) i... Wielkiej Brytanii (+7,7 proc.).

Tej ostatniej przysłużył się słaby funt. Nagle dla klientów z kontynentu zakupy na Wyspach zrobiły się dużo tańsze. Tak jednak było do końca października - w listopadzie funt wrócił do łask, więc należy oczekiwać malenia tłoków w brytyjskich sieciach handlowych.

W Rumunii działa cały czas efekt drastycznej redukcji podstawowej stawki VAT z 24 proc. do 20 proc., choć należy zauważyć, że wynik cięcia jest stopniowo coraz słabszy. Rumuni obkupili się już chyba w poprzednich miesiącach, bo tempo wzrostu w październiku było najsłabsze w tym roku.

W Polsce wzrosty zakupów ma nawet podobny trend jak w Rumunii. Po największej dynamice zakupów w sierpniu, gdy przelano wszystkie środki z 500+, tempo przyrostu stopniowo spada. W sierpniu wzrost był o 9,4 proc. rok do roku.

Tagi: sprzedaż detaliczna, giełda, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-12-2016

TedPodziękujmy łaskawym patolom, że zgodzili się łaskawie wydawać naszą kase. To jest chore. Precz z 500+ najgorszym draństwem skierowanym przeciwko … Czytaj całość

06-12-2016

Tylko jaCzy całe zło tego kraju to jest teraz 500+? Ludzie ogarnijcie się trochę, ten program pomaga wielu pożądnym rodziną zapewnić dziecia lepsze warunki a … Czytaj całość

07-12-2016

EDIGUS w danych dot. konsumpcji musi uwzględnić ALKOHOL i wtedy 500+ znów zwycięży. Mam znajomych z trójką dzieci w opcji +1500 zł. Dzieci jak chodziły … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (97)