Notowania

protesty w niemczech
01.04.2014 22:01

Protesty w Niemczech. Związkowcy porozumieli się z władzami

Zgodnie z porozumieniem 2,1 mln pracowników urzędów centralnych oraz administracji niższych szczebli otrzyma średnio 3-procentowoą podwyżkę wynagrodzeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Niemiecki Związek Zawodowy Sektora Usług Verdi porozumiał się dziś z pracodawcami w sprawie podwyżek płac dla 2,1 mln pracowników służb publicznych. Najwięcej zyskają osoby z najniższym uposażeniem. Porozumienie zakończyło falę strajków w Niemczech.

Zgodnie z zawartym porozumieniem 2,1 mln pracowników urzędów centralnych oraz administracji niższych szczebli otrzyma średnio 3-procentowoą podwyżkę wynagrodzeń, wstecznie od 1 marca. Strony ustaliły, że podwyżka nie może być mniejsza niż 90 euro, co oznacza, że uposażenia pracowników o najniższych zarobkach wzrosną o ponad 7 procent. W marcu 2015 roku ma nastąpić kolejna podwyżka, tym razem o 2,4 procent.

_ - To dobry i uczciwy kompromis, uwzględniający zarówno interesy podatników, jak i uzasadnione żądania pracowników _ - powiedział po podpisaniu porozumienia ze związkowcami minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere.

Związkowcy domagali się początkowo podwyżki pensji o 3,5 procent oraz miesięcznego dodatku do pensji w wysokości 100 euro dla wszystkich zatrudnionych.

W zeszłym tygodniu Verdi zorganizował w różnych częściach kraju serię strajków. Pracę porzucili między innymi pracownicy urzędów miejskich, przedszkoli, służb oczyszczania miasta oraz zakładów komunikacji miejskiej.

W ubiegły czwartek strajkowali pracownicy służb publicznych na siedmiu niemieckich lotniskach, w tym w największym niemieckim porcie lotniczym we Frankfurcie nad Menem. Linie lotnicze Lufthansa musiały odwołać w tym dniu 600 lotów. Porozumienie zostało zawarte w Poczdamie podczas trzeciej tury negocjacji.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: protesty w niemczech, pensje w niemczech, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz