Notowania

kryzys w grecji
08.11.2011 16:50

Przyszły premier Grecji nie podpisze unijnej deklaracji. Chodzi o godność narodu

Typowany na następcę Papandreu Lukas Papademos odmawia potwierdzenia na piśmie planu ratunkowego dla Grecji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

[Aktualizacja 19:54]

Według źródeł partyjnych w Grecji dobiegają końca rozmowy ws. mianowania nowym premierem byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego Lukasa Papademosa. Lider opozycji nie chce jednak pisemnie deklarować woli wdrożenia planu ratunkowego, czego domaga się grupa euro.

Negocjacje w sprawie mianowania Papademosa nowym premierem _ dobiegają końca _ - powiedział przedstawiciel PASOK, partii premiera Jeorjosa Papandreu, znający przebieg rozmów. _ - Trwają prace nad ostatnimi szczegółami _ - dodał informator agencji Reutera.

Przywódca opozycyjnej Nowej Demokracji Antonis Samaras zobowiązał się do przestrzegania uzgodnień dotyczących drugiego pakietu ratunkowego dla Grecji przyjętego przez eurogrupę, ale ogłosił, że nie uczyni tego na piśmie - pisze agencja AFP.

Pisemnych deklaracji o woli wdrożenia tego planu domagają się od greckich przywódców wysocy przedstawiciele grupy euro._ - Istnieje godność narodu. Wielokrotnie mówiłem, że wdrożenie (nowego plany europejskiego) stało się "nieuniknione", by ratować ratowania grecką gospodarkę oraz euro. Nie pozwolę nikomu siać wątpliwości w sprawie tej deklaracji _ - powiedział Samaras.

Unia nie ufa i chce 5 podpisów

Odchodzący premier Jeorjos Papandreu i przedstawiciel opozycji Antonis Samaras mają powołać do życia gabinet, którego głównym zadaniem będzie wprowadzenie w życie - po przeforsowaniu go przez parlament - planu ratunkowego dla Grecji uzgodnionego przez przywódców eurogrupy.

Wysocy rangą przedstawiciele rządu tymczasowego będą musieli pisemnie zobowiązać się do przyjęcia tego projektu, który ma na celu nie tylko uratowanie samej Grecji przed bankructwem, ale też otoczenie jej ścianą ogniową, aby tak zwana _ zaraza _ (kryzys finansowy) nie ogarnęła Włoch i Hiszpanii.

Według anonimowego, wysokiego rangą członka greckiego rządu, dokument ten będzie sygnowało pięciu przedstawicieli obecnych i nowych władz. UE chce, by zobowiązanie to podpisali - oprócz Papandreu i Samarasa - również szef greckiego banku centralnego Jeorjos Prowopulos, a także nowy premier i minister finansów.

Mimo nadziei na szybkie uformowanie koalicji rozmowy między PASOK a opozycyjną Nową Demokracją toczą się mozolnie i termin, w którym podane ma być nazwisko nowego premiera wciąż jest odsuwany. Nadzwyczajne posiedzenie greckiego rządu poświęcone formowaniu nowego koalicyjnego gabinetu przejściowego, nie wyłoniło konsensu.

*Czytaj w Money.pl *

Ministrowie greckiego rządu oddali się do dyspozycji Papandreu, by umożliwić powołanie nowego rządu przejściowego. Sam odchodzący premier ma stawić się u prezydenta republiki Karolasa Papuliasa, by na jego ręce złożyć dymisję, potem zaś uda się na spotkanie przedstawicieli wszystkich greckich partii. Na tym forum ma być uzgodniony nowy gabinet - podała po południu grecka telewizja Net, na którą powołuje się AFP.

Wiele greckich mediów informowało wcześniej o porozumieniu w sprawie kandydatury byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego Lukasa Papademosa na premiera, ale politycy rządzącej partii socjalistycznej PASOK i opozycyjnej konserwatywnej Nowej Demokracji zdementowali potem te doniesienia.

Rzecznik Nowej Demokracji Janis Michelakis podkreślał, że kandydatura nowego szefa rządu musi zostać uzgodniona jeszcze dziś. Potwierdził, że przedstawiciele opozycyjnego ugrupowania wejdą w skład nowego rządu jedności narodowej. Wykluczył jednocześnie, by gabinet miał się składać wyłącznie z technokratów.

Plan pomocowy, który ma być sygnowany przez członków nowego gabinetu to drugi pakiet przygotowany dla Grecji przez euroland i MFW, który opiewa na 130 mld euro (w tym 30 mld na gwarancje dla inwestorów, zachęcające ich do wymiany obligacji greckich na papiery o połowę niższej wartości). W zamian kraj ma jednak przyjąć daleko idący program oszczędności, który jak dotąd wywoływał masowego protesty greckiej ulicy.

Gabinet koalicyjny ma urzędować do przedterminowych wyborów parlamentarnych 19 lutego._ Rząd jedności narodowej teraz! _ - domagał się w tytule na pierwszej stronie dziennik _ Ethnos _. _ Kraj i społeczeństwo nie mogą tego już dłużej znosić _ - napisała ateńska gazeta.

Czytaj więcej o problemach Grecji w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t175877.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bedzie;przelom;w;sprawie;ratowania;europy;politycy;ujawniaja;co;myslia,147,0,946323.html) Będzie zgoda w sprawie ratowania Europy? Ważą się losy pomocy dla bankrutującej Grecji i zagrożonych banków. Jacek Rostowski ujawnia w jakiej sprawie się dogadano.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t92200.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dramatyczny;apel;premiera;grecji,190,0,853694.html) Dramatyczny apel premiera Grecji Jeorjos Papandreu zaapelował w parlamencie o "porozumienie narodowe" pomiędzy partiami politycznymi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t180844.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/rozmowy;w;sprawie;greckiego;rzadu;przeciagaja;sie,85,0,960085.html) Od tych rozmów zależą losy 130 mld euro Negocjacje trwały do późnych godzin nocnych. Nie ogłoszono na razie nazwiska nowego premiera.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz