Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PSL chce debat o wykorzystaniu unijnych dotacji

0
Podziel się

Piechociński: Trzeba pomóc samorządów w pozyskaniu wkładu własnego na inwestycje.

PSL chce debat o wykorzystaniu unijnych dotacji
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEhHECyd

Politycy PSL zamierzają przeprowadzić 16 wojewódzkich debat na temat wykorzystywania środków UE. Pozwoli to - ich zdaniem - na przygotowanie naszego kraju do efektywniejszego wykorzystania pieniędzy z nowej perspektywy budżetowej Wspólnoty.

_ - Powołaliśmy zespół, który chce uruchomić wielką debatę społeczną. Odbędziemy z naszej inicjatywy, samorządowców PSL, polityków parlamentarnych PSL, ekspertów 16 spotkań wojewódzkich, na których będziemy chcieli uzyskać bardzo czytelne sugestie, propozycje i uwagi; dokonamy narodowego audytu wykorzystania środków unijnych w bardzo szerokim aspekcie _ - mówił w Sejmie poseł Stronnictwa Janusz Piechociński. W styczniu ma być gotowy raport podsumowujący debaty.

Polityk tłumaczył, że chciałby, aby jeszcze w czasie trwania obecnej perspektywy budżetowej UE (nowa zaczyna się w 2014 roku) przygotować dla parlamentu, ale też i rządu mechanizmy, które pozwolą dużo sprawniej niż dotąd skorzystać ze środków z nowego budżetu Unii.

bEhHECyf

_ - My politycy racjonalnego środka, my samorządowcy nie tylko PSL, mówimy bardzo wyraźnie, że polityka to jest sztuka przewidywania. Zanim zapadną decyzje co do podziału środków w nowym budżecie Unijnym na nową perspektywę 2014-2020 warto dokonać narodowego przeglądu funduszy unijnych _ - przekonywał Piechociński.

Wyjaśniał, że chodzi o to, żeby przyjrzeć się i po stronie tych, którzy dzielą te środki, ale też po stronie tych, którzy je otrzymują, doświadczeniom i temu co z nich wynika. Piechociński chciałby uruchomić proces przygotowania instytucjonalnego, formalno-prawnego i kadrowego do nowej perspektywy budżetowej już teraz.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas zwracał uwagę, że samorządy są mocno wydrenowane ze środków, co może skutkować tym, że nie będą miały pieniędzy na wkład własny na inwestycje w nowej perspektywie budżetowej.

Burmistrz Piaseczna Józef Zalewski narzekał na biurokratyczne procedury, które powodują odwlekanie przyznawania środków na projekty. Jak mówił na przykładzie z jego gminy, od podpisania decyzji przez Komisję Europejską do podpisania dokumentów przez krajowe instytucje minął rok.

bEhHECyl

_ - Później kolejne zmiany przepisów spowodowały to, że cała ta procedura, cały ten proces do rozpoczęcia inwestycji wydłużył się o kolejny rok _ - mówił Zalewski. W konsekwencji koszt inwestycji (chodziło o rozbudowę sieci wodociągów w gminie Piaseczno) wzrósł z 200 do 370 mln zł.

Poseł podkreśli, że chciałby aby debaty, które się odbędą doprowadziły do tego, że w nową perspektywę budżetową Polska wejdzie z przepisami, których nie trzeba będzie ciągle zmieniać.

Zaznaczył, że organizowane przez PSL dyskusje będą się toczyły w gronie ekspertów, samorządowców, ludzi, którzy zajmują się, na co dzień wykorzystywaniem środków z UE, a także parlamentarzystów. Jak poinformował debaty mają się odbyć do końca roku. W styczniu natomiast ma być gotowy raport, które je podsumuje.

Poseł poinformował ponadto na konferencji, że w przyszłym tygodniu przedstawi wniosek do ministrów finansów oraz infrastruktury odnośnie zmiany programu budowy dróg lokalnych.

bEhHECym

_ - To będzie bardzo interesująca oferta przejścia z modelu z dotacji ograniczonej możliwościami budżetu na model nieoprocentowanej pożyczki zaciąganej na pięć lat, spłacanej w pięciu równych ratach _ - powiedział.

Argumentował, że takie rozwiązanie nie zwiększa deficytu budżetowego, bo są to środki, które samorządy zwrócą, a zbudowany zostałby najtańszy dostępny dla samorządów sposób na uzupełnienie wkładu własnego na inwestycje.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/153/t89241.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/dotacje;z;unii;wystraszyly;rzad,185,0,576697.html) Dotacje z Unii wystraszyły rząd 145 miliardów złotych poszło nie tylko na wodociągi i drogi. Ale też na rycerzy, małpy, kowboi i gospodynie wiejskie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t86641.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/harmonogram;konkursow;na;dotacje;unijne;w;2010;r;,46,0,570158.html) Harmonogram konkursów na dotacje unijne w 2010 r. Sprawdź najbliższe terminy składania wniosków na dofinansowanie m.in. badań i rozwoju nowoczesnych technologii w firmie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t89823.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;postawi;na;innowacje;stracimy;miliardy;euro,19,0,659731.html) Unia postawi na innowacje, stracimy miliardy euro W pozyskiwaniu środków na badania naukowe zbliżona do nas wielkością Hiszpania, jest od nas sześciokrotnie skuteczniejsza. Niemcy biją wszystkich na głowę.
bEhHECyG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)