Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Stanowisko KE ws. zróżnicowania wieku emerytalnego. Rafalska: "piszemy odpowiedź"

Stanowisko KE ws. zróżnicowania wieku emerytalnego. Rafalska: "piszemy odpowiedź"

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Fot. Andrzej Hulimka/REPORTER
Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Niech Komisja Europejska spokojnie czeka, mamy cztery tygodnie na odpowiedź i piszemy ją - powiedziała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do listu Komisji Europejskiej, według której różny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn to dyskryminacja.

W środę w TV Republika minister Rafalska przypomniała, że zgodnie z obowiązującą od niemal 40 lat dyrektywą, kraje członkowskie nie mają obowiązku wprowadzania swojego ustawodawstwa w zakresie zrównania wieku emerytalnego. - Natomiast Komisja Europejska ma takie kompetencje, że może się pytać i może to monitorować - zaznaczyła. - Wierzę, że nasze argumenty, które są po naszej stronie, pozbawią tych wątpliwości Komisję. To nie jest żadna dyskryminacja - dodała.

Poproszona o doprecyzowanie argumentów, Rafalska przypomniała, że wiek emerytalny w Polsce za czasów rządów Donalda Tuska i PO-PSL został podniesiony najpierw w 2009 roku, a potem ponownie w 2013 roku. - Zwykle takie wydłużenie o 5 lat odbywa się w cyklach 10-letnich, po których można analizować sytuację osób ubezpieczonych - podkreśliła.

ZUS nie zbankrutuje, ale emerytury będą bardzo niskie:


- Niech KE spokojnie czeka, mamy cztery tygodnie na odpowiedź i piszemy ją. Upublicznimy ją w tym momencie, w którym KE ją otrzyma - zapowiedziała.

- Myślę, że traktujmy to nie jako absolutnie dyskryminacyjne praktyki, tylko jako uprzywilejowaną sytuację dla kobiet, które są w szczególnej sytuacji związanej z tym, że wypełniają funkcje opiekuńcze nie tylko wobec dzieci, ale bardzo często też wobec pozostałych członków rodziny - oceniła.

Od 1 października w Polsce będzie obowiązywać wiek emerytalny sprzed reformy: kobiety będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni - w wieku 65 lat. KE ma wątpliwości co do zróżnicowania wieku dla kobiet i mężczyzn - w jej ocenie jest to dyskryminacja; sugeruje rozpoczęcie procedury wobec Polski, gdy nowe przepisy wejdą w życie.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Maria_Ela
2017-08-30 10:11
Dziećmi najczęściej zajmują się dziadkowie na bezrobociu. Więc po co jeszcze więcej bezrobotnych kobiet w wieku 60 lat ? Wiele ich dzieci wyjechało za granicę i tam dobrze zarabiają, przysyłają pieniądze do Polski. Najlepiej wszyscy kupimy sobie działki, jakiś kawałek ziemi i będziemy uprawiać, wtedy nie będzie potrzeba miejsc pracy.
Maria_Ela
2017-08-30 10:04
Kto wie co kobiety robią w domu, po pracy ? Wszyscy zakładają że piorą, gotują, sprzątają a mężczyźni są w tym czasie wolni ? Co robią w domu mężczyźni ? Przecież w wieku 60 lat kobieta ma odchowane dzieci i to One powinny jej pomagać
Maria_Ela
2017-08-25 12:58
W Polsce każda kobieta musi mieć dzieci, bo inaczej to na śmietnik historii, innej opcji nie ma
Pokaż wszystkie komentarze (48)