Notowania

raje podatkowe
07.04.2013 12:17

Raje podatkowe. Luksemburg gotowy do ograniczenia tajemnicy bankowej

Obowiązująca tutaj tajemnica bankowa krytykowana jest przez kraje Unii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(peepo/iStockphoto)

*Minister finansów Luksemburga Luc Frieden w rozmowie z niemiecką gazetą _ Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung _ (FAS) zasygnalizował gotowość swego kraju do ograniczenia tajemnicy bankowej. *

_ - Chcemy ściślejszej współpracy z władzami podatkowymi za granicą _ - powiedział Frieden dodając, że rozwój sytuacji na świecie zmierza w kierunku ustanowienia automatycznej wymiany informacji o podatnikach. _ - Nie odrzucamy już tego pomysłu, choć dawniej byliśmy temu zdecydowanie przeciwni _ - wyjaśnił szef luksemburskiego resortu finansów. _ Luksemburg nie stawia na klientów, którzy chcą zaoszczędzić na podatkach _ - podkreślił.

Obowiązująca w Luksemburgu tajemnica bankowa krytykowana jest przez kraje UE, ponieważ ułatwia ona - ich zdaniem - obywatelom tych krajów uchylanie się od płacenia podatków. Luksemburg odrzucał dotychczas dyrektywę unijną o automatycznej wymianie informacji dotyczących opodatkowania odsetek od lokat bankowych.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział w piątek, że w Unii są jeszcze dwa kraje, które _ roszczą sobie prawo do stosowania specjalnych przepisów _. Zdaniem redakcji miał na myśli właśnie Luksemburg oraz Austrię.

Presja na Luksemburg nasiliła się po niedawnym opublikowaniu przez szereg mediów wyników analizy informacji o rajach podatkowych, przekazanych w ubiegłym roku międzynarodowej organizacji dziennikarzy śledczych ICIJ przez anonimowego informatora.

Jak podała w czwartek niemiecka gazeta _ Sueddeutsche Zeitung _, około 130 tys. osób z ponad 170 krajów ukryło przed fiskusem swój majątek w rajach podatkowych na całym świecie. Tygodnik _ Focus _ twierdzi, że osób uchylających się od podatków jest znacznie więcej - w samych Niemczech miałoby ich być 100 tys.

Czytaj więcej o rajach podatkowych w Money.pl
Mają dane korzystających z oaz podatkowych Tylko w Niemczech z usług rajów podatkowych korzysta ponad 100 tysięcy osób.
Minister miał tajne konto. Tak unikał podatków Były francuski minister ds. budżetu Jerome Cahuzac, oskarżony o dokonywanie oszustw podatkowych, przyznał się przed sądem, że miał tajne konto za granicą.
Oni nie płacą podatków. Legalnie Najbogatsi ludzie na świecie ulokowali w tzw. rajach podatkowych ponad 20 bilionów dolarów. Wśród nich są również Polacy.
Unia Europejska traci bilion euro rocznie Zdaniem KE kraje Unii powinny też podjąć bardziej stanowcze kroki wobec rajów podatkowych.
Tagi: raje podatkowe, raj podatkowy, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz