Notowania

wiadomości
04.06.2016 11:10

Rating Finlandii w dół. Dla Moody's ten kraj nie jest już wzorem

Jako powód podano brak postępów w zmniejszaniu zadłużenia kraju w ciągu ostatnich pięciu lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikko Paananen/-Majestic/Ilmari Karonen/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Fińska gospodarka przestaje być wzorem dla innych. Moody's jako trzecia agencja ratingowa obniżyła Finlandii najwyższą z możliwych ocen - AAA do poziomu Aa1. Jako powód podano brak postępów w zmniejszaniu zadłużenia kraju w ciągu ostatnich pięciu lat.

Wcześniej na podobną obniżkę ratingu Finlandii zdecydowały się agencje Fitch i Standard's and Poor.

Jak argumentuje Moody's, w najbliższych latach fińska gospodarka będzie się rozwijać powoli, co zmniejszy jej odporność na potencjalne wstrząsy. Zdaniem agencji, konieczne są działania, które doprowadzą do zmiany obecnych niekorzystnych tendencji.

O tym, że decyzje Moody's mogą całym narodom spędzać sen z powiek, przekonali się w maju Polacy, kiedy czekaliśmy na najnowszy rating naszego kraju. Inwestorzy odetchnęli z ulgą, gdy agencja pozostawiła ocenę na niezmienionym poziomie A2 i obniżyła tylko perspektywę - ze stabilnej na negatywną.

Agencja źle oceniła wzrost wydatków budżetowych i prognozowała, że mogą one wzrosnąć jeszcze bardziej po obniżeniu wieku emerytalnego. W opinii analityków Moody's na szwank wystawiony został klimat inwestycyjny po "przesunięciu w kierunku bardziej nieprzewidywalnych polityk i legislacji".

Z kolei mniej szczęścia miała Polska w styczniu, kiedy ostro potraktowała nasz kraj agencja S&P. Obniżyła ona rating z poziomu A- do BBB+. Przyczyny były te same, co w przypadku decyzji Moody's.

Tagi: wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-06-2016

SlawCiekawe kto manipuluje ocenami stanu gospodarki panstw? W przypadku Polski wzieto pod uwage jedynie czynnik polityczny. Czyzby do lask wracala szkola … Czytaj całość

04-06-2016

vvbNie rozumiem tego że duża część tak zwanych fachowców bierze pod uwagę opinie jakiś żydowskich bankierów i jeszcze wmawiają ludziom że to co ci żydzi … Czytaj całość

04-06-2016

MuytuJak ktoś nie pozwala się dalej doić,to mu rankingi obniżają ...

Rozwiń komentarze (9)