Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rating włoskich banków w dół

0
Podziel się:

Agencja zaczęła spełniać swoje groźby sprzed kilku miesięcy.

Premier Włoch Mario Monti
Premier Włoch Mario Monti (Andreyuu/iStockphoto)

Amerykańska agencja ratingowa Moody's obniżyła oceny 26 włoskich banków, tłumacząc decyzję pogorszeniem koniunktury sektora finansowego. Perspektywa dla wszystkich tych banków jest negatywna.

Długoterminowa ocena wiarygodności kredytowej banków została obniżona o jeden poziom w przypadku 10 instytucji, w tym dwóch największych: UniCredit i Intesa Sanpaolo (do poziomu A3), które kontrolują jedną trzecią aktywów włoskich banków. Nota trzeciego banku kraju - Banca Monte dei Paschi di Siena (BMDP) - została obniżona o dwa stopnie (do Baa3), a czwartego - Banco Popolare - o jeden (również Baa3).

Osiem innych banków ma oceny obniżone o dwa stopnie, sześć - o trzy, a rating dwóch banków spadł o cztery stopnie. W przypadku wszystkich ocenianych banków perspektywa jest negatywna, co oznacza, że Moody's rozważa dalsze obniżenie ratingów, jeśli problemy finansowe pogłębią się w przypadku _ przedłużającej się recesji _, a także w razie obniżenia noty Włoch (obecnie A2).

W komunikacie agencja oświadczyła, że _ oceny włoskich banków należą obecnie do najniższych spośród rozwiniętych krajów europejskich, co odzwierciedla ich kruchość w niesprzyjającym kontekście ekonomicznym we Włoszech i Europie _.

W lutym agencja ostrzegała, że rozważa obniżenie not 114 europejskich banków z powodu kryzysu w strefie euro i obniżenia ocen wielu europejskich krajów.

Czytaj więcej w Money.pl
Grożą masową obniżką ratingów Włosi, Francuzi i Brytyjczycy drżą. Ale nie tylko oni. Na czarnej liście jest także 114 europejskich banków.
Ratingi znowu w dół. Zobacz kto stracił... Agencja Moody's obniżyła rating 10 hiszpańskim regionom autonomicznym i największym bankom.
Pogrom w bankach. Masowa obniżka ratingów Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła wiarygodność kredytową włoskich banków i instytucji finansowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)