Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ratingi krajów UE. Fitch stawia utlimatum

0
Podziel się:

Według agencji Fitch najbardziej narażone na to są Francja, Włochy, Hiszpania, Irlandia i Belgia.

Ratingi krajów UE. Fitch stawia utlimatum
(Psdphotography/iStockphoto)

Agencja Fitch poinformowała, że jeśli Grecja opuści strefę euro na skutek kryzysu politycznego po wyborach lub z powodu niemożności ustabilizowania sytuacji gospodarczej, wpłynie to rating długów publicznych w całej unii walutowej.

Agencja podała też, jeśli Grecja wyjdzie z unii walutowej, Fitch umieści ratingi wszystkich krajów euro na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

Fitch dodaje, że krajom, które mają obecnie perspektywę negatywną grozi najszybsze obniżenie ratingów. Według komunikatu agencji są to: Francja, Włochy, Hiszpania, Cypr, Irlandia, Portugalia, Słowenia i Belgia.

Według agencji prawdopodobieństwo obniżenia not tych krajów będzie zależało od tego, jak strefa euro zareaguje na wyjście Grecji z unii walutowej.

_ Prawdopodobieństwo i skala obniżenia not będzie w dużym stopniu zależało od politycznej odpowiedzi Europy i jej zdolności do opanowania efektu zarazy, jak i wypracowania wiarygodnej wizji zreformowanej strefy euro _ - podaje Fitch.

Dziś liderzy proreformatorskich greckich partii politycznych podejmowali ostatnią próbę zapobieżenia powtórnym wyborom, które - jak wynika z sondaży - gwarantowałyby zwycięstwo ugrupowaniom radykalnej lewicy i zaprzepaściły szanse na przyznanie Grecji kolejnego pakietu pomocowego, mającego uratować kraj przed bankructwem.

Przywódcy europejscy ostrzegają, że Ateny zostaną wyrzucone z unii walutowej, jeśli zrezygnują z pakietu reform (obniżek pensji i podwyżek podatków)
, który jest warunkiem przekazania Grecji środków pomocowych - wyjaśnia Reuters.

Według agencji AP dziś po południu szanse na utworzenie nowego, koalicyjnego rządu Grecji przez konserwatywną Nową Demokrację, która wygrała wybory, socjalistyczny PASOK i małą Demokratyczną Lewicę wydawały się bardzo nikłe. Utworzenie koalicji blokował lider tej ostatniej formacji, który oświadczył, że nie może wejść do rządu złożonego tylko z dwóch największych greckich partii. Od niedzielnych wyborów w Atenach nie udało się w sformować nowego rządu, choć misję jego utworzenia powierzono już trzeciemu przywódcy partii, które otrzymały największą ilość głosów.

Kolejne _ wybory lub powstanie rządu, który nie będzie chciał lub nie zdoła dostosować się do warunków programu pomocowego UE i MFW zwiększy ryzyko wyjścia Grecji ze strefy euro _ - podał Fitch, dodając, że _ podważyłoby to same fundamenty euro _.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde oświadczyła w piątek po południu, że Grecja, Portugalia i Irlandia muszą wypełnić zobowiązania wobec zagranicznych pożyczkodawców. Według Lagarde Atenom, Lizbonie i Dublinowi pozostaje tylko wdrożenie reform i realizacja zobowiązań. _ - Nie ma innej alternatywy dla tych krajów _ - powiedziała szefowa MFW.

Czytaj więcej w Money.pl
Strefa euro blokuje pomoc dla Grecji. Co dalej? Na spotkaniu ministrów finansów podjęto decyzję o wstrzymaniu wypłaty dla Aten.
Balcerowicz krytykuje Euroland. Zobacz, za co "Euroland jest zaprzątnięty sposobami finansowego wsparcia państw borykających się z zadłużeniem, kładąc zbyt mały akcent na reformy podażowe."
Rozpad strefy euro? Otwórzmy szampana Paweł Szygulski pisze o szansie na posprzątanie fiskalnego bałaganu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)