Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Recesja we Włoszech ustępuje, ale nadzieje na wzrost są słabe

0
Podziel się:

Według analityków sytuacja gospodarcza Włoch w najbliższych miesiącach będzie się poprawiać.

Recesja we Włoszech ustępuje, ale nadzieje na wzrost są słabe
(LaertesCTB/cc/Flickr)

Z wstępnych danych włoskiego PKB za II kw. ogłoszonych dzisiaj wynika, że recesja w tym kraju zaczyna ustępować, ale rachuby na bliski i trwały okres wzrostu są przedwczesne - uważają analitycy ośrodka Capital Economics (CE).

W II kw. br. włoski PKB skurczył się o -0,2 proc. kdk wobec -0,6 proc. kdk w poprzednich trzech miesiącach. W ujęciu rocznym spadek w II kw. sięgnął 2 proc. Analitycy przewidywali głębszy spadek (-0,4 proc. kdk, -2,2 proc. rdr).

_ Włoska gospodarka ma za sobą ósmy z rzędu kwartał pod kreską. W tym okresie PKB spadł łącznie o -4,4 proc., a w porównaniu z I kw. 2008 r. (poprzedzającym krach na globalnych rynkach finansowych) jest o -8,8 proc. mniejszy _ - zaznaczają analitycy.

_ Z najnowszych danych o produkcji przemysłowej wynika, iż w II kw. br. skurczyła się o -0,9 proc. wobec spadku o -0,2 proc. w I kw. Przemysł uszczuplił kwartalne tempo przyrostu PKB o -0,1 pkt proc. Sektor usług w II kw. skurczył się zapewne w mniejszym zakresie niż w I kw., gdy spadek wyniósł -0,4 proc. Niewykluczone, że jego wynik może nawet wskazywać na lekki wzrost _ - oceniają.

Według nich sytuacja gospodarcza Włoch w najbliższych miesiącach będzie się poprawiać. Zauważają, iż produkcja przemysłowa za cały II kw. była pod kreską, ale wzrosła zarówno w maju jak i w czerwcu. Poprawiają się także nastroje konsumentów i klimat w biznesie. Indeks PMI dla Włoch, choć wciąż potwierdza, że gospodarka jest w recesji, był w lipcu na najwyższym poziomie od blisko dwóch lat.

_ Perspektywie dla włoskiej gospodarki szkodzą słabe fundamenty. Włochy zrobiły mniej od innych państw śródziemnomorskich dla poprawy swej konkurencyjności. Co więcej trudności w uzyskaniu kredytu i pogarszająca się sytuacja na rynku pracy będą zasadniczymi hamulcami przyrostu wydatków konsumpcyjnych _ - przewiduje Capital Economics.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemieckie fabryki zamawiają więcej. Będzie ożywienie? Średni poziom produkcji przemysłowej był o 2,6 proc. wyższy, co jest wyrazem ogólnego ożywienia cyklu inwestycji.
Koniec recesji w strefie euro. Polska też na tym zyska? Nareszcie jest powód do optymizmu w polskiej gospodarce. Przemysł zaczął się rozwijać, ale z zatrudnieniem nadal kiepsko.
Gospodarka się kurczy, ale jest już lepiej Według ekonomistów najdłuższa, powojenna recesja w historii Włoch powoli ma się ku końcowi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)