Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekordowe spadki płac w Wielkiej Brytanii

0
Podziel się:

Od połowy 2010 r. średnie godzinowe stawki płac spadły tu o 5,5 proc., przy uwzględnieniu inflacji.

Rekordowe spadki płac w Wielkiej Brytanii
(Polaris/East News)

Od połowy 2010 roku średnie godzinowe stawki płac na Wyspach spadły o 5,5 procenta, przy uwzględnieniu inflacji - podało BBC, cytując dane biblioteki Izby Gmin, która opracowała je w odpowiedzi na wniosek Partii Pracy.

Dowodzi to, że w Wielkiej Brytanii doszło do głębokiego spadku siły nabywczej ludności, a zatem poziomu życia. Na terenie Unii Europejskiej większe spadki wystąpiły tylko w Grecji, Portugalii i Holandii. Od krachu finansowego z lat 2008-2009 gospodarka brytyjska była dwukrotnie w recesji, a produkt krajowy brutto jest wciąż o 3,2 proc. niższy niż przed kryzysem.

W tym samym okresie trzech lat średnie wynagrodzenie za godzinę pracy wzrosło w Niemczech o 2,7 proc., a we Francji o 0,4 proc. W Hiszpanii uległo redukcji o 3,3 proc., a na Cyprze o 3 proc. - czyli w obu wypadkach spadek był mniejszy niż w Wielkiej Brytanii. UE jako całość odnotowała zmniejszenie się płac o 0,7 proc., a strefa euro o 0,1 proc.

Oprócz zamrożenia płac negatywny wpływ na poziom życia Brytyjczyków mają cięcia wydatków publicznych i inflacja. Jej obniżka nie jest priorytetem Banku Anglii, który realizuje nadzwyczaj liberalną politykę pieniężną, chcąc w ten sposób ożywić gospodarkę. Stopa inflacji od czterech lat przekracza cel Banku Anglii wynoszący 2 proc. rok do roku, główna stopa procentowa zaś jest na rekordowo niskim poziomie 0,5 proc. od marca 2009 r.

Rząd odpiera zarzut, że doszło do spadku poziomu życia, wskazując, że zwolnił od podatku pracowników zarabiających poniżej 10 tys. funtów rocznie, na czym skorzystało 2,7 mln zatrudnionych. Zamrożono też akcyzę od benzyny.

W 2009 r. średnia godzinowa stawka płacy w sektorze publicznym wynosiła 16,60 funtów, a w 2011 r. 15,80 funtów. W tym samym czasie średnia godzinowa stawka płacy w sektorze prywatnym obniżyła się z 15,10 funtów do 13,60 funtów - wyliczył Instytut Badań Fiskalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielka Brytania może zarobić setki milionów Narodziny prawnuka lub prawnuczki Elżbiety II przyniosą brytyjskiej gospodarce zastrzyk sięgający prawie ćwierć miliarda funtów.
Propozycja wyjścia z UE to straszna bzdura Członkostwo w UE daje Wielkiej Brytanii rocznie do 92 mld funtów. Ci, którzy nawołują do wyjścia z Unii, stawiają politykę przed gospodarką.
Na Wyspach już 2 miliardy bezrobotnych Od 2009 roku brytyjska gospodarka przeszła już dwa okresy recesji i bezrobocie tkwi na tym samym poziomie co na początku kryzysu. Liczba osób bez pracy, która przez cały ubiegły rok stopniowo malała, teraz wzrosła znów o 15 tysięcy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)