Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rostowski mówi o utracie miliardów euro

0
Podziel się:

Minister finansów ujawnia, kto znajdzie się w koalicji przeciwników cięć w budżecie Unii.

Rostowski mówi o utracie miliardów euro
(Reporter)

Po południu w Brukseli narada państw przeciwnych cięciom wydatków w unijnym budżecie na lata 2014-2020. Z inicjatywy Polski i Portugalii spotykają się przedstawiciele 15 krajów z grupy przyjaciół polityki spójności. Z niej finansowane są projekty wyrównujące różnice w rozwoju Unii Europejskiej. Możemy stracić miliardy euro. Premier Donald Tusk oraz prezydent Bronisław Komorowski jadą dziś do Brukseli, bronić naszych interesów.

Wspólnota negocjuje obecnie unijny budżet na lata 2014-20. Kraje, które do unijnej kasy wpłacają najwięcej, postulują obcięcie funduszy spójności. Dla Polski, która jest ich największym beneficjentem, cięciom się sprzeciwia. W projekcie budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 na politykę spójności, Komisja Europejska zaproponowała 376 miliardów euro.

Zwolennicy cięć chcą by cały budżet wspólnoty nie przekroczył 960 mld euro. To o ponad 100 mld euro mniej, niż zaproponowała Komisja Europejska.

Donald Tusk weźmie udział w spotkaniu grupy przyjaciół polityki spójności, wyrównującej różnice w rozwoju Wspólnoty. Natomiast Bronisław Komorowski podczas wizyty państwowej będzie rozmawiał z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuy'em i premierem Belgii Elio Di Rupo. Dzisiejsze spotkania mają być dobitnym głosem przed przyszłotygodniowym szczytem w Brukseli poświęconym negocjacjom budżetowym.

- _ Tych przyjaciół jest dużo. Ważne jest, by nasi partnerzy zrozumieli, że nie tylko nowe kraje członkowskie są zainteresowane kohezją _ - powiedział minister finansów Jacek Rostowski, który jest w Brukseli i bierze udział w posiedzeniu unijnych szefów resortów finansów.

Do grupy przyjaciół spójności, oprócz państw Europy Środkowo-Wschodniej, należą też kraje Południa ze _ starej _ Unii, między innymi Hiszpania, Portugalia, Grecja, które do tej pory również korzystały z hojnego wsparcia unijnej polityki spójności.

W sprawie unijnego budżetu kraje członkowskie są podzielone. Po jednej stronie są kraje przeciwne cięciom, po drugiej państwa żądające ograniczenia wydatków na czele z Wielką Brytanią, Niemcami i Francją.

Czytaj więcej w Money.pl
Batalia o unijne pieniądze. Zobacz, o ile walczymy Najważniejsi polscy politycy ruszyli do Brukseli, montują koalicję przeciwników cięć.
Fiasko negocjacji w sprawie unijnego budżetu Rzecznik unijnego komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego, Patrizio Fiorelli, napisał na Twitterze, że negocjacje zostaną wznowione 13 listopada.
Kaczyński podbił stawkę do pół biliona euro Rząd - zadaniem szefa PiS - prowadzi w Unii politykę _ płynięcia w głównym nurcie, ale w dół wodospadu _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)