Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ruch bezwizowy na Bałkanach jest nadużywany?

0
Podziel się:

Dużą część ubiegających się o azyl z Zachodnich Bałkanów stanowią Romowie.

Ruch bezwizowy na Bałkanach jest nadużywany?
(Shkumbin/CC/Flickr)

Kraje UE za pośrednictwem cypryjskiej prezydencji wezwały kraje Bałkanów Zachodnich, by przeciwdziałały nadużywaniu ruchu bezwizowego do UE. Od ubiegłego roku liczba wniosków o azyl z tych krajów do UE wzrosła o 75 proc.

Podczas wczorajszego spotkania ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu Komisja Europejska przedstawiła trzeci raport z monitoringu sytuacji po liberalizacji wizowej dla Bałkanów Zachodnich. Niedawno ministrowie Francji, Szwecji, Luksemburga, Niemiec, Belgii i Holandii w liście do KE wyrazili zaniepokojenie rosnącą liczbą imigrantów napływających do UE i osób ubiegających się o status uchodźców, choć nie spełniają kryteriów takiego statusu.

_ - Prezydencja cypryjska przywiązuje wielką wagę do polityki liberalizacji wiz dla wszystkich mieszkańców Bałkanów Zachodnich, ale jednocześnie wzywamy naszych partnerów z Bałkanów Zachodnich do przyjęcia wszystkich niezbędnych środków w celu zwalczania nadużyć tego przywileju _ - powiedziała podczas konferencji prasowej po spotkaniu ministrów cypryjska minister spraw wewnętrznych Eleni Mawrou.

_ - Nadużywanie systemu azylowego jest czymś, czego nie możemy zaakceptować. Można łatwo zrozumieć, że kraje UE same myślą o tym, jakie inne środki mogą być podjęte _ - dodała. Wyraziła nadzieję, że _ w niedalekiej przyszłości _ Rada UE (rządy) będzie w stanie osiągnąć porozumienie z Parlamentem Europejskim, by znowelizować rozporządzenia UE w sprawie ruchu bezwizowego.

_ - Pozbywanie się wiz z naszymi sąsiadami jest ważne dla kontaktów międzyludzkich, ale są poważne obawy. Liczba wniosków o azyl w UE z Bałkanów Zachodnich wzrosła o 75 proc. od ubiegłego roku i tylko ich mikroskopijna liczba jest akceptowana (bo nie spełniają kryteriów - red.) _ - zaznaczyła z kolei komisarz ds. wewnętrznych Cecilia Malmstroem. _ Czas, by kraje Bałkanów Zachodnich poważnie zajęły się tą sprawą. Mieliśmy wiele okazji, by o tym rozmawiać _ - dodała.

Poinformowała, że najbliższą okazją do rozmów będzie ministerialne spotkanie z wszystkimi krajami Bałkanów Zachodnich w Tiranie w listopadzie. _ Poprosimy te kraje o raportowanie i bliską współpracę z nami i służbami Frontex _ - zapowiedziała Malmstroem.

Dużą część ubiegających się o azyl z Zachodnich Bałkanów stanowią Romowie. Wizy do strefy Schengen zostały zniesione dla obywateli Macedonii, Serbii i Czarnogóry w grudniu 2009 roku, a Bośni i Hercegowiny oraz Albanii w listopadzie 2010 roku. W styczniu KE rozpoczęła dialog w sprawie liberalizacji ruchu wizowego z Kosowem.

Sześciu ministrów w liście do KE napisało, że chcą przyjęcia jeszcze w 2012 r. specjalnej klauzuli bezpieczeństwa, która - w wyjątkowych sytuacjach - pozwoliłaby na ponowne wprowadzenie obowiązku wizowego wobec obywateli tych krajów Bałkanów Zachodnich, które niedawno zostały z niego zwolnione.

Już pod koniec 2011 r. ministrowie przyjęli propozycję KE dotyczącą zmiany rozporządzenia UE w sprawie ruchu bezwizowego, jednak wymaga ona jeszcze zgody Parlamentu Europejskiego. KE zaproponowała wprowadzenie do rozporządzenia tzw. klauzuli bezpieczeństwa, która pozwoliłaby na _ tymczasowe _ i szybkie przywrócenie obowiązku wizowego, ale bez wskazania konkretnych krajów. Klauzula mogłaby być stosowana tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, np. wjazdu na teren jakiegoś państwa UE dużej liczby nielegalnych imigrantów lub osób ubiegających się o azyl, których roszczenia są bezzasadne.

Niemieckie MSW podkreślało 15 października, że procedura przyznawania statusu uchodźcy bywa nadużywana przez Serbów i Macedończyków i w związku z tym resort rozważy wprowadzenie ograniczeń mających zniechęcić emigrantów z tych krajów do przyjazdu do Niemiec.

Prezydencja cypryjska poinformowała też w czwartek, że Rada UE ponownie przeanalizowała przystąpienie Bułgarii i Rumunii do obszaru Schengen. _ Niestety na tym etapie nie było możliwe podjęcie pozytywnej decyzji w sprawie przystąpienia tych dwóch krajów do obszaru Schengen _ - powiedziała Mawrou. Podkreśliła, że cypryjskiej prezydencji zależy na pozytywnej decyzji jak najszybciej.

Czytaj więcej o działaniach Komisji Europejskiej w Money.pl
Hazard w internecie. Będą nowe zasady Zapowiada w nim m.in. kroki, które zapewnią zgodność regulacji w różnych krajach z prawem UE; na tym etapie KE nie występuje jednak z propozycjami przepisów.
Domagają się ruchu bezwizowego z Unią Mołdawia chce sfinalizować sprawę porozumienia o stowarzyszeniu z UE jeszcze przed planowanym na listopad przyszłego roku szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)