Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje wobec Rosji uderzą w Finlandię. Poproszą o pomoc

0
Podziel się:

Helsinki wystąpią o rekompensatę do UE, jeśli sytuacja uderzy w kraj w sposób nieproporcjonalny.

Sankcje wobec Rosji uderzą w Finlandię. Poproszą o pomoc
(Flickr.com/CC BY-SA 2.0/World Trade Organization)

Helsinki wystąpią o rekompensatę do UE, jeśli sytuacja uderzy w kraj w sposób nieproporcjonalny - powiedział fiński premier Alexander Stubb. Dodał jednocześnie, że sankcje były niezbędne.

Według Stubba obecna sytuacja _ ma potencjał _, aby doprowadzić do drugiego kryzysu gospodarczego. Podkreślił jednak określenie _ potencjał _. Dodał, że pośredni wpływ sankcji może być dla Finlandii dotkliwy.

Finlandia usiłuje wyjść z trwającego dwa lata spowolnienia gospodarczego, które uderzyło w jej przemysł elektroniczny i papierniczy. Wielu ekonomistów przewiduje w 2014 roku dalsze kurczenie się gospodarki, podczas gdy prognoza ministerstwa finansów mówi o słabym wzroście na poziomie 0,2 proc. PKB.

Fiński premier, który zorganizował konferencję w Espoo niedaleko Helsinek, ostatniego dnia swoich letnich wakacji, zaznaczył, że w związku z sankcjami Rosja poniesie bezpośrednio większy ciężar niż kraje UE. Stubb, który funkcję premiera objął w czerwcu i w przeszłości opowiadał się za porzuceniem przez Finlandię neutralności i przystąpieniem do NATO, wskazał, że należy być przygotowanym na wprowadzenie przez Rosję sankcji odwetowych.

Ocenił zarazem, że kroki podjęte przez UE były niezbędne. _ Musimy jasno zdawać sobie sprawę, dlaczego znaleźliśmy się w takiej sytuacji. Jesteśmy tu dlatego, że jeden kraj dokonał inwazji na części innego kraju i rażąco naruszył prawo międzynarodowe _ - tłumaczył.

Pierwszymi ofiarami sankcji dla Rosji stali się... turyści

Rosja jest trzecim co do wielkości rynkiem eksportowym Finlandii; na Rosję przypada ok. 10 proc. całkowitej fińskiej sprzedaży za granicę. Co roku rosyjscy turyści wydają ok. 2 mld euro w Finlandii. W ubiegłym tygodniu UE nałożyła na Rosję sankcje w związku z jej rolą w kryzysie na Ukrainie. Sankcje obejmują bankowość, technologie, broń i sprzęt wojskowy.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)