Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje wobec Syrii. Unia wykreśliła syryjski bank ze swojej listy

0
Podziel się:

Nie wykazano, by transakcje obsługiwane przez bank niosły za sobą szczególnie wysokie ryzyko, iż pieniądze pochodziły od syryjskiego reżimu.

Pieniądze przepływające przez bank nie pochodziły od syryjskiego reżimu,</br> którego przywódcą jest Baszar el-Asad - uważą Sąd UE</br>
Pieniądze przepływające przez bank nie pochodziły od syryjskiego reżimu,</br> którego przywódcą jest Baszar el-Asad - uważą Sąd UE</br> (Fabio Rodrigues Pozzebom/ABr/CC BY 3.0 BR/wikimedia commons)

Sąd Unii Europejskiej poinformował, że oficjalnie wycofuje Syryjski Międzynarodowy Bank Islamski (Syria International Islamic Bank - SIIB) z listy instytucji objętych europejskimi sankcjami.

Mający siedzibę w Luksemburgu Sąd UE wyjaśnił, że nie wykazano, by transakcje obsługiwane przez syryjski bank _ niosły za sobą szczególnie wysokie ryzyko, iż pieniądze pochodziły od syryjskiego reżimu _.

_ - Fakt, że bank prowadził transakcje finansowe dla osób posiadających również konta w dwóch innych bankach (objętych sankcjami UE) nie okazał się wystarczający _, aby wpisać instytucję na unijną czarną listę - twierdzi Sąd UE.

Ponadto Sąd oświadczył, że nie ma podstaw, by sądzić, że klienci SIIB są zamieszani w brutalne represje na ludności cywilnej w Syrii.

Kapitał syryjskiego banku znajduje się w rękach akcjonariuszy katarskich i syryjskich.

Unia Europejska tłumaczyła, że w 2012 roku nałożyła na Syryjski Międzynarodowy Bank Islamski sankcje, w postaci zamrożenia aktywów, ponieważ działał on jako przykrywka dla Banku Handlowego Syrii (CBS). Miało to umożliwić temu ostatniemu obejście sankcji nałożonych przez UE.

Od 2011 do 2012 r. SIIB w zakamuflowany sposób pośredniczył w finansowaniu na kwotę prawie 150 mln USD na rzecz CBS - informowano. SIIB współpracował również z Syryjsko-Libańskim Bankiem Handlowym, także objętym unijnymi sankcjami. W ten sposób SIIB miał udzielać finansowego wsparcia syryjskiemu reżimowi.

Pokojowa rewolta przeciwko reżimowi syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, rozpoczęta w marcu 2011 roku antyrządowymi protestami, przerodziła się w wojnę domową, w której według syryjskich działaczy praw człowieka zginęło ponad 162 tys. ludzi, 2,5 mln uciekło z kraju, a 6,5 mln opuściło swoje domy.

Czytaj więcej w Money.pl
Szuakli broni chemicznej, zostali porwani? Członkowie misji Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej podróżowali dwoma samochodami w prowincji Hama, kiedy zostali zaatakowani przez terrorystów - poinformowało syryjskie MSZ. OPCW dementuje.
Wysłannik ONZ się nie sprawdził. Odejdzie Lakhdar Brahimi ustąpi z pełnionej funkcji 31 maja - powiadomił sekretarz generalny ONZ.
Wybory w pogrążonej w wojnie Syrii O trzecią z rzędu 7-letnią kadencję ubiega się prezydent Baszar el-Asad.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)