Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sankcje wobec winnych przemocy na Ukrainie. UE pracuje nad szczegółami

0
Podziel się:

- Wdrażanie sankcji będzie następować w świetle rozwoju wydarzeń na Ukrainie - powiedziała rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji.

Sankcje wobec winnych przemocy na Ukrainie. UE pracuje nad szczegółami
(PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Unia Europejska pracuje w piątek nad szczegółami sankcji przeciwko odpowiedzialnym za przemoc na Ukrainie, w tym listą nazwisk osób objętych restrykcjami. Skala sankcji ma zależeć od sytuacji w Kijowie, w tym podpisania porozumienia między władzami a opozycją.

Na zdjęciu szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton

_ - Prace już się rozpoczęły. Wdrażanie sankcji będzie następować w świetle rozwoju wydarzeń na Ukrainie _ - powiedziała na konferencji prasowej Maja Kocijanczicz, rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Według rzeczniczki, przygotowując sankcje, UE weźmie pod uwagę to, czy w Kijowie dojdzie do podpisania porozumienia między prezydentem Wiktorem Janukowyczem a opozycją w sprawie zakończenia kryzysu politycznego. Do takiego porozumienia stara się od czwartku doprowadzić misja UE, z udziałem ministrów spraw zagranicznych Polski Radosława Sikorskiego, Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera oraz Francji Laurenta Fabiusa; w czwartek w nocy Fabius opuścił jednak Ukrainę i udał się z zaplanowaną wcześniej wizytą do Chin.

_ - Czekamy na wiadomości z Kijowa. Kroki, jakie podejmiemy w dużej mierze zależą od tego, jaki będzie wynik rozmów w Kijowie _ - powiedziała Kocijanczicz.

O nałożeniu sankcji wizowych oraz finansowych na odpowiedzialnych za eskalację przemocy w Kijowie zdecydowali w czwartek w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw UE. Postanowili także objąć Ukrainę zakazem dostaw sprzętu, który może zostać wykorzystany do represji. To reakcja na eskalację przemocy na Ukrainie, gdzie od wtorku w antyrządowych zamieszkach zginęło kilkadziesiąt osób.

Według źródeł dyplomatycznych na razie nad sprecyzowaniem sankcji pracują grupy robocze Rady UE, w których zasiadają przedstawiciele krajów członkowskich. Jedna z grup opracowuje akt prawny w sprawie zamrożenia aktywów osób odpowiedzialnych za użycie siły w Kijowie w minionych dniach. W poniedziałek może on zostać przyjęty przez Komisję Europejską i rozpocznie się pisemna procedura jego zatwierdzania przez państwa UE. Prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia rozporządzenie zostanie opublikowane w Oficjalnym Dzienniku UE i wejdzie w życie.

Listę osób, które mają być objęte sankcjami, przygotowują placówki dyplomatyczne w Kijowie. Listę nazwisk uzgodni kolejna grupa robocza Rady UE.

Według unijnych dyplomatów lista osób objętych sankcjami ma być otwarta i początkowo prawdopodobnie znajdą się na niej osoby z kierownictwa struktur, bezpośrednio odpowiedzialnych za użycie siły na ulicach w Kijowie, jak ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Nazwiska zostaną ujawnione dopiero z chwilą wejścia w życie sankcji, czyli po publikacji w Oficjalnym Dzienniku UE. - _ Nie bez powodu nie ujawniamy nazwisk wcześniej. Gdyby osoby, objęte sankcjami finansowymi wiedziały o tym przed wejściem w życie restrykcji, zdążyłyby wycofać swoje aktywa z banków UE _ - tłumaczył unijny dyplomata.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski rozmawia z opozycją na Majdanie Ludzie skandują "Żadnej ugody!, Tylko więzienie!".
Moskwa zaskoczona decyzją Ukrainy Jak informują rosyjskie agencje - Kijów wycofał się z emisji euroobligacji o wartości 2 miliardów dolarów.
Aktywiści Majdanu uwolnili żołnierzy MSW Według nich stan psychofizyczny uwolnionych jest zadowalający.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)