Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąsiad Polski planuje szybko przyjąć euro

0
Podziel się:

Rząd w Wilnie zatwierdził plan działań, mających na celu wprowadzenie unijnej waluty już w 2015 roku.

Sąsiad Polski planuje szybko przyjąć euro
(Rex Roof/CC/Flickr)

Rząd Litwy zatwierdził plan działań, mających na celu wprowadzenie euro w 2015 roku. Plan zakłada powołanie komisji koordynacyjnej i specjalnych grup roboczych.

Jak poinformował minister finansów Rimantas Szadżius, prace nad wprowadzeniem euro będą odbywały się na kilku szczeblach: strategicznym, koordynacyjnym i eksperckim. Zostanie powołanych kilka grup roboczych, które zadbają o przygotowanie poszczególnych dziedzin - gospodarczej, socjalnej, prawnej - do wprowadzenia unijnej waluty. Skorygowany zostanie też narodowy plan wprowadzenia euro zatwierdzony w 2005 roku.

W celu uniknięcia wzrostu cen w wyniku przystąpienia do strefy euro, rząd rozważa możliwość zawarcia porozumienia z handlowcami. Wiele uwagi zamierza się poświęcić popularyzacji unijnej waluty w społeczeństwie, gdyż obecnie wprowadzenie euro na Litwie popiera tylko 1/3 mieszkańców kraju.

Litwa zamierzała wprowadzić euro już w 2007 roku, ale nie udało się to z powodu zbyt wysokiej inflacji. Prognozuje się, że w tym roku PKB Litwy wzrośnie o 3,1 proc. Tyleż samo ma wynosić roczna inflacja.

Czytaj więcej w Money.pl
Euro w Polsce. Padają konkretne daty i deklaracje Rusza dyskusja o wejściu do strefy euro. Na początek w Sejmie, później z prezydentem w Belwederze.
240 złotych rocznie - tyle ubędzie nam z kieszeni po wprowadzeniu euro Ekonomiści pesymistycznie oceniają nasze szanse na wejście do Eurolandu.
euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)