Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Serbia w UE. 14 grudnia Wspólnota otworzy pierwszy rozdział rozmów akcesyjnych

0
Podziel się

Unia Europejska 14 grudnia otworzy pierwszy rozdział negocjacji akcesyjnych z Serbią - zapowiedział w sobotę premier tego kraju Aleksandar Vuczić, dodając, że z tej okazji uda się wówczas do Brukseli.

Serbia w UE. 14 grudnia Wspólnota otworzy pierwszy rozdział rozmów akcesyjnych
(Boris Dimitrov/wikimedia (CC BY-SA 3.0))
bDXQNwPV

Serbskie media podawały wcześniej, że chodzi o rozdział 32 (kontrola finansowa) oraz 35 (sprawy inne). Ten drugi w przypadku akcesji Belgradu odnosi się do stosunków z Kosowem, byłą serbską prowincją, która w 2008 r. ogłosiła niepodległość. Serbia odmawia uznania państwowości Kosowa.

UE oficjalnie rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Serbią w styczniu 2014 roku. Stało się to możliwe dzięki konkretnym postępom w prowadzonym pod egidą Unii dialogu między Belgradem i Prisztiną.

Według miejscowych mediów premierzy Serbii i Kosowa, Vuczić i Isa Mustafa, spotkają się w połowie grudnia w Brukseli. W sierpniu szefowie rządów podpisali tam porozumienie mające doprowadzić do normalizacji stosunków między ich krajami.

bDXQNwPX

Kosowska opozycja sprzeciwia się jednak realizacji tego najważniejszego dotąd porozumienia, dotyczącego m.in. tworzenia serbskich gmin w Kosowie - pisze APA.

W sobotę po południu w centrum Prisztiny w manifestacji poparcia dla opozycji zebrało się kilkadziesiąt tysięcy jej zwolenników.

bDXQNwQy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)