Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Serbia w Unii Europejskiej. Jest decyzja ws. negocjacji

0
Podziel się:

Obradujący Brukseli przywódcy państw UE zgodzili się na rozpoczęcie najpóźniej w styczniu 2014 roku negocjacji w sprawie przystąpienia Serbii do Unii - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Serbia w Unii Europejskiej. Jest decyzja ws. negocjacji
(ec.europa.eu)

Obradujący Brukseli przywódcy państw UE zgodzili się na rozpoczęcie najpóźniej w styczniu 2014 roku negocjacji w sprawie przystąpienia Serbii do Unii - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

_ - To historyczna chwila dla Bałkanów i dla całej Europy _ - powiedział Rompuy na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu UE.

Dodał, że decyzja o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Serbią, jak również zapowiedź przyjęcia w najbliższych miesiącach mandatu do negocjacji nad umową o stowarzyszeniu i stabilizacji z Kosowem, są _ bezpośrednią konsekwencją odważnego porozumienia _ między obydwoma państwami w sprawie normalizacji wzajemnych stosunków.

Także szef Komisji Europejskiej Jose Barroso podkreślił, że wyznaczenie daty rozpoczęcia konferencji międzyrządowej w sprawie przystąpienia Serbii do UE to _ historyczny moment _. - _ Często nadużywa się tych słów, ale tym razem jest to naprawdę historyczna decyzja, biorąc pod uwagę to, co jeszcze niedawno działo się w tym regionie świata _ - powiedział Barroso, przypominając o wojnie w Kosowie pod koniec lat 90.

W grudniu bieżącego roku Rada Europejska ma jeszcze zatwierdzić pakiet negocjacyjny dla Serbii, który zostanie przygotowany przez Komisję Europejską. Według dyplomatów wpływ na tę decyzję może mieć to, czy Serbia będzie w praktyce wdrażać porozumienie o normalizacji stosunków z Kosowem. Tego zażądał w przyjętej w czwartek uchwale niemiecki Bundestag.

Premierzy Serbii Ivica Daczić i Kosowa Hashim Thaci podpisali w kwietniu tego roku wynegocjowane pod auspicjami UE porozumienie o normalizacji stosunków obu państw. Kosowo, dawna serbska prowincja zamieszkana w większości przez Albańczyków, ogłosiło niepodległość w 2008 r., czego jednak Belgrad nie uznaje.

Porozumienie o normalizacji stosunków obu państw nie przewiduje formalnego uznania przez Serbię suwerenności Kosowa, ale przede wszystkim reguluje sytuację w północnej części Kosowa, zamieszkanej przez 40-tysięczną serbską mniejszość.

Obie strony zobowiązały się także do nieblokowania sobie nawzajem drogi do przystąpienia każdej z nich do Unii Europejskiej. W piątek przywódcy państw Unii powitali też we wspólnocie Chorwację, która 1 lipca stanie się jej 28. członkiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Przedwczesna radość z nowego budżetu UE? Zarzuty o manipulację i próbę szantażu padały w Parlamencie Europejskim dzień po zakończeniu negocjacji w sprawie nowego budżetu UE.
Budżetowe negocjacje w Brukseli utknęły Czy uda się dzisiaj osiągnąć kompromis z Parlamentem Europejskim, tak by nowy budżet wszedł w życie bez opóźnień?
Donald Tusk o integracji Serbii z UE. Jest za? Premier Polski spotka się dziś w Belgradzie z prezydentem Serbii oraz szefem rządu tego kraju. Rozmowy mają dotyczyć także współpracy politycznej i gospodarczej Polski i Serbii.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.