Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Shell: Europa prawdopodobnie nie będzie potrzebować gazu z łupków

0
Podziel się:

Dzięki gazociągom i terminalom LNG Stary Kontynent ma dostęp do 70 proc. światowych zasobów gazu.

Shell: Europa prawdopodobnie nie będzie potrzebować gazu z łupków
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

Dzięki gazociągom i terminalom LNG Stary Kontynent ma dostęp do 70 proc. światowych zasobów gazu - powiedział dziennikarzom w Krynicy wiceprezes Shell do spraw poszukiwań i wydobycia w Norwegii David Loughman.

Dodał jednak, że dla niektórych regionów Europy eksploatacja gazu łupkowego może okazać się opłacalna. Jak zaznaczył podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, Shell przygląda się polskim poszukiwaniom gazu niekonwencjonalnego. - _ Jesteśmy na wczesnym etapie, nie wiemy dokładnie, jakie są zasoby tego gazu, jaka jest jakość gazu _ - zaznaczył. Dodał, że produkcja gazu łupkowego na większą skalę może rozpocząć się 10-15 lat.

Podkreślił też, że jego spółka jest w stałym kontakcie z PGNiG, które jest partnerem Shell w Norwegii. - _ Współpraca przebiega bardzo dobrze _ - zaznaczył.

W Polsce - jak dotąd - wydano ponad 100 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego, m.in. dla polskich firm PGNiG, Orlen Upstream, Lotos, amerykańskiego ExxonMobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips i angielskiej Lane Energy.

Pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie. Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań, to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.

W kwietniu amerykańska Agencja do spraw Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln metrów sześciennych możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśliła Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie około 10 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych. Kanadyjska produkcja gazu niekonwencjonalnego wynosi około jednej trzeciej produkcji USA.

Czytaj więcej o gazie łupkowym
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szacuja;zasoby;gazu;lupkowego;w;polsce,176,0,904112.html) Gazu łupkowego starczy nam na 300 lat Mamy największe złoża gazu niekonwencjonalnego w Europie i jedne z najdogodniejszych warunków geologicznych do jego wydobywania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/na;twojej;dzialce;jest;gaz;mozesz;zarobic,111,0,853615.html) Na twojej działce jest gaz? Możesz zarobić Firmy wydobywające gaz powinny porozumieć się z właścicielem i zapłacić za korzystanie z terenu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t75545.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/litwa;tez;chce;wydobywac;gaz;z;amerykanami,66,0,837442.html) Litwa też chce wydobywac gaz z Amerykanami Litwa zachęca Stany Zjednoczone Ameryki do aktywnej współpracy w dziedzinie wydobycia w kraju gazu łupkowego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)