Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sikorski: Sytuacja Cypru rzeczywiście jest dramatyczna

0
Podziel się:

Zobacz, jak do decyzji cypryjskiego parlamentu odniósł się szef MSZ Radosław Sikorski.

Sikorski: Sytuacja Cypru rzeczywiście jest dramatyczna
(kprm.gov.pl)

Pakiety pomocowe Unii Europejskiej są dobrowolne, jednak trzeba żyć z konsekwencjami ich odrzucenia - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski. W ten sposób odniósł się do decyzji cypryjskiego parlamentu, który odrzucił projekt ustawy ws. depozytów bankowych._ _

_ - Sytuacja Cypru rzeczywiście jest dramatyczna. Oczywiście pakiety pomocowe Unii Europejskiej są dobrowolne. Z tym, że wtedy trzeba żyć z konsekwencjami. O ile wiem minister finansów (Cypru - PAP) udał się do Moskwy w tej chwili. Będzie to test przyjaźni cypryjsko-rosyjskiej. Mamy nadzieję, że Federacja Rosyjska wesprze system bankowy Cypru pomagając w ten sposób swoim obywatelom _ - powiedział Sikorski przed wystąpieniem w Sejmie.

Pytany, czy decyzja parlamentu cypryjskiego była słuszna, odpowiedział: _ - Nie mnie osądzać. O ile wiem Unia Europejska nie narzuca szczegółów tego podatku. Same władze cypryjskie muszą zdecydować w jakich proporcjach obciążyć ciułaczy, a w jakich depozytariuszy zagranicznych _.

Sikorski dodał, że dzięki twardemu nadzorowi bankowemu w Polsce, rozsądnej polityce finansowej i budżetowej oszczędności Polaków są bezpieczne. _ - Będziemy działać tak nadal, zabiegać przede wszystkim o bezpieczeństwo Polaków. tylko do zreformowanej i bezpiecznej strefy euro będziemy chcieli Polskę wprowadzić, być może w przyszłej kadencji _ - podkreślił.

Zapytany o zablokowane konto bankowe polskiej ambasady na Cyprze, odpowiedział: _ Nie zostały zablokowane środki naszej ambasady. - Zostały zamknięte wszystkie banki i konta. Jeśli będzie potrzeba to dowieziemy gotówkę. Jeśli nasi rodacy potrzebują wsparcia, to działa centrum operacyjne MSZ i możemy udzielić pomocy _.

Cypryjski parlament odrzucił we wtorek projekt ustawy o wprowadzeniu jednorazowego podatku od wkładów bankowych. Był to jeden z warunków otrzymania przez Cypr pakietu ratunkowego w kwocie 10 mld euro od państw strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w celu uratowania kraju przed niewypłacalnością.

Założeniem było uzyskanie z tego podatku 5,8 mld euro na dokapitalizowanie cypryjskich banków. Eurogrupa i szefowa MFW Christine Lagarde zdecydowali o tym w sobotę nad ranem w Brukseli. Rząd cypryjski rozważa alternatywne plany zdobycia dodatkowych pieniędzy, w tym m.in. sięgnięcie po pieniądze z państwowych funduszy emerytalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Dramatyczne skutki. Zobacz, co grozi Cyprowi Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" ostrzega przed dramatycznymi skutkami politycznymi ewentualnej zgody UE na to, by Rosja uratowała Cypr przed bankructwem.
Cypr odrzuca plany. Strefa euro "odnotowała", ale... _ - Daliśmy Cyprowi pewien margines swobody _ - zadeklarował przewodniczący eurogrupy.
Eurogrupa ustępuje. Cypr dostał zgodę na... Kontrowersyjny podatek od depozytów ma być warunkiem uzyskania pakietu ratunkowego wysokości 10 mld euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)