Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski wzmocnił pozycję po misji na Ukrainie

0
Podziel się:

Oto, co zyskał polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na ukraińskiej misji.

Sikorski wzmocnił pozycję po misji na Ukrainie
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

_ Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przyczynił się do uniknięcia wojny domowej na Ukrainie, co podwaja jego szanse zastąpienia Catherine Ashton na stanowisku szefa unijnej dyplomacji _ - pisze w dzisiejszym wydaniu belgijski dziennik _ Le Soir _.

Sikorski przyczynił się do uniknięcia scenariusza, w którym Ukraina popadłaby w wojnę domową, _ to niewątpliwie podwaja jego szanse zastąpienia pod koniec tego roku Catherine Ashton na stanowisku szefa unijnej dyplomacji _ - pisze dziennikarz _ Le Soir _ Jurek Kuczkiewicz.

Przypomina, że Sikorski już po pierwszych doniesieniach o przemocy w Kijowie dał znać Ashton, że jest do dyspozycji, i że polski minister był także pierwszym szefem dyplomacji, który odwiedził Libię po upadku Kadafiego. Belgijski dziennik wskazuje, że Polska od dawna postrzegana jest przez partnerów jako ekspert od Ukrainy i Rosji i w związku z tym Ashton _ nie wahała się ani sekundy _ i poprosiła Sikorskiego o wyjazd do Kijowa. Do Sikorskiego dołączyli ministrowie spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier i Francji Francois Laurent Fabius.

_ Le Soir _ wskazuje też, że jako _ człowieka akcji _ pokazuje Sikorskiego sekwencja z filmu brytyjskiego kanału ITV. Sikorski mówi tam po angielsku do przedstawicieli opozycji wychodząc ze spotkania, że jeśli nie poprą porozumienia z władzami, to _ będziecie mieli stan wojenny, wojsko, wszyscy będziecie martwi _.

W belgijskim _ Le Soir _ możemy też znaleźć wywiad z Adamem Danielem Rotfeldem, byłym polskim ministrem spraw zagranicznych, ekspertem od spraw międzynarodowych. Rotfeld wskazuje, że Ukraina jest dla UE tematem _ niepokojącym _, ale marginalnym podczas gdy dla Rosji to _ priorytet priorytetów _. Dodaje, że nawet ważniejszym niż dla Francji było utrzymanie Algierii.

Ukraina w ramionach Rosji?

Rotfeld wskazał, że Rosji nie chodzi tylko o zatrzymanie Ukrainy w swojej orbicie, ale że chce jej w mocarstwie, które pragnie odbudować za pomocą swojej unii euroazjatyckiej. Ale, jak wskazuje, rosyjska koncepcja _ absolutnie nie odpowiada już współczesnym czasom, ani aspiracjom społecznym, zwłaszcza społeczeństwa ukraińskiego _.

Jednak jego zdaniem, nie tylko i wyłącznie instytucje zachodu mogą przynieść rozwiązanie dla Ukrainy. Przypomniał Memorandum Budapeszteńske z 1994 r., po rezygnacji Ukrainy z broni jądrowej, w którym członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ (w tym Rosja i USA) zobowiązali się zagwarantować jej niepodległość i integralność terytorialną; wskazał, że te same kraje zasiadają w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OSCE), a organizacja ta może towarzyszyć teraz Ukrainie w transformacji.

Wiele zależy od manifestantów

Z kolei belgijski dziennik _ La Libre Belgique _ pisze, że przetrwanie porozumienia pokojowego, które podpisali w piątek prezydent Ukrainy i liderzy opozycji, _ zależy w równym stopniu od nastawienia, jakie przyjmą manifestanci na Majdanie Niepodległości w Kijowie _.

_ Deputowani wcale jednak na to nie czekali i uczynili następny krok, głosując dużą większością za przywróceniem konstytucji z 2004 r., która dawała głowie państwa mniej istotne uprawnienia, niż ma obecnie _ - dodaje dziennik.

_ Rada (Najwyższa) zdominowana przez Partię Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza przyjęła również ustawę pozwalającą teoretycznie na zwolnienie byłej premier Julii Tymoszenko - tej samej, która w czwartek wieczorem ponownie zażądała z więzienia 'natychmiastowego odsunięcia Janukowycza' _ - zauważa gazeta.

Przypomina, że opozycjonistka, skazana w 2011 r. za nadużycie władzy przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją, domagała się również postępowania karnego przeciwko Janukowyczowi za _ masowe zabójstwa obywateli _. _ To czy (Tymoszenko) wyjdzie na wolność, zależy dziś od człowieka, którego ona oskarża _ - dodaje _ La Libre Belgique _.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)