Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stan kryzysowy we Włoszech na terenach dotkniętych trzęsieniem

0
Podziel się:

Rząd Włoch ogłosił kryzysowy na terenach dotkniętych niedzielnym trzęsieniem ziemi w regionie Emilia-Romania.

Stan kryzysowy we Włoszech na terenach dotkniętych trzęsieniem
(EPA/CIRO FUSCO/EAST NEWS)

Rząd Włoch ogłosił kryzysowy na terenach dotkniętych niedzielnym trzęsieniem ziemi w regionie Emilia-Romania, w którym zginęło 7 osób, a ponad 5 tysięcy zostało bez dachu nad głową. Największe zniszczenia nastąpiły koło Ferrary i Modeny.

Na natychmiastową pomoc rząd wyasygnował 50 milionów euro. Posiedzenie gabinetu Mario Montiego poświęcone sytuacji na północy Włoch odbyło się bezpośrednio po powrocie premiera z terenów, które ucierpiały w kataklizmie.

Monti odwiedził między innymi Ferrarę oraz miasteczko namiotowe w Finale Emilia, gdzie szkody są bardzo duże. Zapowiedział udzielenie wszechstronnej pomocy ludziom bez dachu nad głową i właścicielom zniszczonych fabryk, zakładów i warsztatów. Ma temu służyć m.in. zawieszenie obowiązku płacenia należności podatkowych.

Na zniszczonych terenach zagrożonych jest 5 tysięcy miejsc pracy - wynika ze wstępnych szacunków. Zrzeszenie Przemysłowców oblicza straty biznesu, począwszy od najmniejszych firm, na setki milionów euro.

Rząd Montiego zapewnił, że sytuację po trzęsieniu ziemi w Emilii-Romanii uważa za kryzys ogólnokrajowy, a nie regionalny i że nie pozostawi lokalnych władz samym sobie. W ciągu minionej doby stwierdzono kilkadziesiąt następnych wstrząsów wtórnych, które wywołują niepokój miejscowej ludności.

Trwa szacowanie ogromnych szkód wśród zabytków. Specjalne patrole karabinierów pilnują zniszczonych i zagrożonych zawaleniem historycznych budynków, strzegą muzeów pełnych dzieł sztuki przed szabrownikami.

Czytaj więcej o sytuacji we Włoszech w Money.pl
Trzęsienie ziemi we Włoszech. Coraz więcej ofiar Do sześciu wzrosła liczba ofiar silnego trzęsienia ziemi, które dziś rano nawiedziło północne Włochy
Będą drastyczne cięcia. Strach padł na partie Jeśli nie uda się znaleźć 4,2 mld oszczędności, wzrośnie VAT. Ale politycy boją się czegoś jeszcze...
Premier Włoch ośmiesza dziennikarzy Prawicowa gazeta zażądała wyjaśnień, czy Mario Monti posiada nieuwzględniony w deklaracji majątkowej dom w Szwajcarii. Jego riposta wywołała rozbawienie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)