Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stanisław Kalemba: Polska może stracić miliard euro z UE

0
Podziel się:

Zwrot przez Polskę 80 milinów euro dotacji może być wierzchołkiem góry lodowej, twierdzi minister.

Stanisław Kalemba: Polska może stracić miliard euro z UE
(PAP/Tomasz Gzell)

Zwrot przez Polskę 80 milinów euro dotacji na rolnictwo może być _ wierzchołkiem góry lodowej _. Minister rolnictwa przyznaje, że obecnie z Komisją Europejską rząd spiera się o fundusze sięgające nawet miliarda euro.

Na początku maja Bruksela nakazała nam zwrócić 80 milionów euro, bo uznała, że niedostateczne kontrolowano wnioski o przyznanie wsparcia z unijnych funduszy rolnych gospodarstwom niskotowarowym.

Stanisław Kalemba na konferencji prasowej w Sejmie przyznał, że jego resort toczy spory z urzędnikami w Brukseli o kwoty o wiele większe. Jest to kilkanaście postępowań. Suma wniosków spornych, które się toczą w trybie odwoławczym _ nie przekracza miliarda euro _. Jednak minister zastrzegł, że w latach 2002-2013 Polska wykorzystała około 160 miliardów złotych z Brukseli.

Stanisław Kalemba przekonywał też, że do tej pory Polska robiła wszystko, by nie stracić unijnych funduszy. Powtórzył, że spór zakończy się w Trybunale Sprawiedliwości, bo Warszawa zamierza bronić programu wsparcia dla małych gospodarstw i chce zaskarżyć decyzję Komisji Europejskiej.

Stanisław Kalemba przyznał również, że już 2 lata temu ówczesny minister rolnictwa Marek Sawicki wiedział o zastrzeżeniach Brukseli i groźbie utraty 80 milionów euro.

Czytaj więcej w Money.pl
"W tej sprawie Trybunał nie ukarze Polski" _ Wina leży ewidentnie po stronie urzędników z Brukseli którzy audytując, nie uwzględnili warunków przyjętych przez innych urzędników cztery lata wcześniej _.
Rolnicy walczą o pieniądze. Tysiące wniosków O przyznaniu wsparcia decyduje liczba punktów, a nie kolejność dostarczenia dokumentu.
Unia chce uciąć pieniędze rolnikom. Sprzeciw... Według Izby decyzja o ograniczeniu płatności może spowolnić wzrost i doprowadzić do utraty kolejnych miejsc pracy na obszarach wiejskich.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)